4 638 000 SEK
Omsättning
▲ 6,3%
735 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 764,7%
62,5%
Soliditet
Mycket God
15,8%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 421 508 SEK
Skulder:-460 805 SEK
Substansvärde:612 703 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark utveckling med betydande förbättringar på samtliga nyckeltal. Den kraftiga resultatökningen på 764,7% kombinerat med hög vinstmarginal på 15,8% indikerar en mycket lönsam verksamhet. Soliditeten på 62,5% är mycket stark och företaget har samtidigt ökad sina tillgångar med nästan 50%, vilket pekar på investeringar i framtida tillväxt. Detta är ett välskött företag i en tydlig expansionfas.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom byggnation och entreprenad inom bygg och anläggning, en bransch som kännetecknas av projektbaserad verksamhet med varierande omsättning och resultat mellan perioder. Den starka resultatutvecklingen kan tyda på effektiv projektstyrning eller framgångsrika anbud.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 85 000 SEK till 735 000 SEK, vilket indikerar starkt förbättrad lönsamhet och effektivitet i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 62,5% är mycket stark och långt över branschgenomsnittet, vilket ger företaget god kreditvärdighet och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 386 598 SEK till 612 703 SEK, en tillväxt på 58,5% som främst drivs av det starka årets resultat och stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 4 364 402 SEK till 4 645 269 SEK, en måttlig tillväxt på 6,3% som visar en stabil kundbas och kontrollerad expansion.

Huvudrisker

  • Branschens konjunkturkänslighet kan påverka framtida projekttillgång och marginaler
  • Den höga tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Stor ökning av tillgångar på 49,8% kräver noggrann uppföljning av investeringarnas avkastning

Möjligheter

  • Mycket stark soliditet ger utrymme för att finansiera fortsatt expansion och ta emot större projekt
  • Hög vinstmarginal på 15,8% visar på konkurrensfördelar och prissättningskraft
  • Betydande tillgångstillväxt på 49,8% till 1 421 508 SEK indikerar kapacitetsutökning för framtida tillväxt

Trendanalys

Alla trendindikatorer visar FÖRBÄTTRING: omsättning (+6,3%), resultat (+764,7%), eget kapital (+58,5%) och tillgångar (+49,8%). Detta pekar på en mycket positiv utveckling där företaget samtidigt växer och blir betydligt mer lönsamt.