2 965 699 SEK
Omsättning
▲ 0,9%
353 266 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 1,6%
74%
Soliditet
Mycket God
11,9%
Vinstmarginal
Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-01-20

Substansvärdering

Tillgångar:921 467 SEK
Skulder:-165 210 SEK
Substansvärde:395 929 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stabil och sund ekonomisk utveckling med marginella förbättringar i omsättning och resultat samt en betydande tillväxt i tillgångar. Den exceptionellt höga soliditeten på 74.0% indikerar ett mycket lågt skuldsättningsgrad och finansiell stabilitet. Trots en blygsam omsättningstillväxt på endast +0.9% lyckas bolaget upprätthålla en hög vinstmarginal på 11.9%, vilket tyder på effektiv kostnadskontroll och lönsamhet i sin verksamhet.

Företagsbeskrivning

Bolaget är ett elinstallationsföretag som utför nyinstallationer, utvidgningar, reparationer, felsökning och service. Denna typ av verksamhet är ofta projektdriven och kräver specialistkompetens, vilket förklarar den höga vinstmarginalen trots en relativt blygsam omsättningsvolym.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 347 864 SEK till 353 266 SEK, en ökning med 5 402 SEK eller +1.6%. Denna utveckling följer omsättningstillväxten och bekräftar den stabila lönsamheten.

Soliditet: En soliditet på 74.0% är exceptionellt hög och visar att företaget i princip är skuldfritt. Detta ger stor finansiell motståndskraft och flexibilitet för framtida investeringar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 388 612 SEK till 395 929 SEK, en tillväxt på 7 317 SEK eller +1.9%. Ökningen är direkt kopplad till årets vinst och stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade marginellt från 2 939 792 SEK till 2 965 699 SEK, en tillväxt på 25 907 SEK eller +0.9%. Detta visar på en stabil kundbas men begränsad expansion.

Huvudrisker

  • Låg omsättningstillväxt på +0.9% kan indikera en mogen eller konkurrensutsatt marknad som begränsar expansionsmöjligheterna.
  • Företagets absoluta storlek är liten med en omsättning under 3 miljoner SEK, vilket gör det sårbart för plötsliga förluster av större kunder eller större osäkra fordringar.

Möjligheter

  • Den mycket höga soliditeten på 74.0% ger utrymme för att ta på sig lån till förmånliga villkor för att finansiera expansion och investeringar utan att äventyra stabiliteten.
  • Den betydande tillgångstillväxten på +15.7% (från 796 546 SEK till 921 467 SEK) tyder på att företaget redan investerar i sin verksamhet, vilket kan bära frukt i framtiden.
  • Den höga vinstmarginalen på 11.9% visar på en stark operativ effektivitet och en affärsmodell som genererar god avkastning på varje krona i omsättning.

Trendanalys

Alla tillgängliga trender pekar på förbättring: omsättning (+0.9%), resultat (+1.6%), eget kapital (+1.9%) och tillgångar (+15.7%). Den starkaste trenden är den betydande tillgångstillväxten, vilket antyder en expansiv fas. Den övergripande bilden är ett stabilt, lönsamt och finansiellt starkt företag i en långsam men positiv utveckling.