402 000 SEK
Omsättning
▲ 149,7%
-15 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 1 400%
23,7%
Soliditet
God
−3,7%
Vinstmarginal
Förlust
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:168 309 SEK
Skulder:-128 431 SEK
Substansvärde:39 878 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket blandad bild med stark omsättningstillväxt men samtidigt försämrad lönsamhet och minskat eget kapital. Den snabba tillväxten i omsättning och tillgångar tyder på att företaget expanderat kraftigt, men detta har inte lyckats generera vinst utan snarare förvärrat förlusterna. Situationen pekar på att företaget investerat i tillgångar och växt men inte lyckats omvandla detta till lönsamhet, vilket skapar en utmanande ekonomisk situation trots den positiva försäljningsutvecklingen.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver verksamhet inom mekaniska arbeten, svetsning och reparationer inom verkstadsindustrin med säte i Ljusdals kommun. Denna typ av verksamhet kräver vanligtvis investeringar i maskiner och utrustning, vilket stämmer överens med den kraftiga tillgångstillväxten på 92.2%.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet har försämrats från -1 000 SEK till -15 000 SEK, en negativ utveckling på 1 400%. Den ökade omsättningen har alltså inte genererat bättre lönsamhet utan tvärtom större förluster.

Soliditet: Soliditeten på 23.7% är acceptabel men inte stark. Det innebär att 23.7% av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket ger en viss buffert men samtidigt visar på ett beroende av extern finansiering.

Eget kapital: Eget kapital har minskat från 54 548 SEK till 39 878 SEK, en nedgång på 26.9%. Minskningen beror främst på årets förlust på 15 000 SEK som direkt påverkat det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen har ökat kraftigt från 160 643 SEK till 401 776 SEK, en tillväxt på 149.7%. Detta visar att företaget har lyckats öka sin försäljning avsevärt under året.

Huvudrisker

  • Förlusterna har ökat kraftigt till -15 000 SEK trots stark omsättningstillväxt
  • Eget kapital har minskat med 26.9% till 39 878 SEK, vilket begränsar företagets finansiella handlingsutrymme
  • Negativ vinstmarginal på -3.6% visar att företaget inte lyckas generera vinst på sin omsättning

Möjligheter

  • Mycket stark omsättningstillväxt på 149.7% till 401 776 SEK visar på efterfrågan och marknadspotential
  • Tillgångarna har ökat med 92.2% till 168 309 SEK, vilket kan indikera investeringar i kapacitet för framtida tillväxt
  • Verksamheten inom mekaniska arbeten och svetsning har potentiellt stabil kundbas inom verkstadsindustrin

Trendanalys

Omsättningen har ökat kraftigt från 95 000 SEK till 402 000 SEK på tre år, vilket indikerar en betydande försäljningstillväxt. Trots detta har resultatet efter finansnetto försämrats radikalt från en vinst på 7 000 SEK till en förlust på 15 000 SEK, och vinstmarginalen har sjunkit till -3,6%. Eget kapital har minskat stadigt, medan tillgångarna först minskade men sedan mer än fördubblades till 168 309 SEK. Soliditeten har kollapsat från 62,3% till 23,7%, vilket tyder på en stor ökning av skulder för att finansiera tillgångarna och tillväxten. Trenderna pekar på ett företag som prioriterar omsättningstillväxt framför lönsamhet, vilket har försämrat den finansiella stabiliteten och ökat risken om inte lönsamheten kan vändas.