3 439 760 SEK
Omsättning
▲ 5,7%
1 676 373 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 15,9%
68,3%
Soliditet
Mycket God
48,7%
Vinstmarginal
Mycket Hög
502 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-04-16

Substansvärdering

Tillgångar:3 651 563 SEK
Skulder:-1 157 163 SEK
Substansvärde:2 494 400 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Det finns inga väsentliga händelser att rapportera.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka fundament men oroande tendenser. Den mycket höga vinstmarginalen på 48,7% och den exceptionellt höga soliditeten på 68,3% pekar på en mycket lönsam och finansiellt stabil kärnverksamhet. Den snabba tillväxten i eget kapital (+46,4%) och tillgångar (+44,1%) är imponerande. Den centrala utmaningen är dock den kraftiga resultatnedgången på -15,9% trots en ökad omsättning, vilket indikerar stigande kostnader eller försämrad lönsamhet i verksamheten.

Företagsbeskrivning

Företaget, etablerat 2021, verkar inom medicinteknik och försäljning av sjukvårdsutrustning samt reklammaterial till företag och sjukvårdsektorn. Verksamheten inkluderar även förvaltning av värdepapper och lös egendom. Den höga vinstmarginalen är typisk för nicheverksamheter inom specialistområden som medicinteknik, medan kombinationen av handel och kapitalförvaltning skapar en diversifierad verksamhetsmodell.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 1 992 301 SEK till 1 676 373 SEK, en minskning med 315 928 SEK eller 15,9%. Detta är en väsentlig försämring som inträffade trots högre omsättning, vilket tyder på kraftigt ökade kostnader eller lägre marginaler på sålda varor/tjänster.

Soliditet: En soliditet på 68,3% är exceptionellt starkt och långt över branschgenomsnitt. Det innebär att företaget har en mycket låg skuldsättning och tål motgångar bra, vilket ger stort handlingsutrymme.

Eget kapital: Eget kapital ökade avsevärt från 1 703 594 SEK till 2 494 400 SEK, en tillväxt på 790 806 SEK eller 46,4%. Denna starka tillväxt har huvudsakligen finansierats av årets resultat, vilket förstärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 3 253 653 SEK till 3 439 760 SEK, en positiv tillväxt på 5,7% som visar att företaget lyckats expandera sin försäljning.

Huvudrisker

  • Den kraftiga resultatnedgången på -15,9% är den främsta risken och indikerar potentiella problem med kostnadskontroll eller tryckta priser.
  • Trots ökad omsättning till 3 439 760 SEK är den totala omsättningsnivån fortfarande blygsam för ett etablerat företag, vilket gör det känsligt för förluster av nyckelkunder.

Möjligheter

  • Den exceptionella soliditeten på 68,3% ger utmärkta förutsättningar för att investera i tillväxt, genomföra förvärv eller ta marknadsandelar från mindre solventa konkurrenter.
  • Omsättningstillväxten på 5,7% visar att företaget har en efterfrågan på sina produkter och tjänster, och den mycket höga vinstmarginalen på 48,7% visar att kärnverksamheten är extremt lönsam när den fungerar optimalt.

Trendanalys

Trenderna är motstridiga: positiv utveckling för omsättning, eget kapital och tillgångar står mot en starkt negativ trend för resultatutveckling. Företagets framtida utveckling kommer att avgöras av dess förmåga att vända den negativa resultattrenden samtidigt som den behåller de positiva tillväxttrenderna.