18 198 000 SEK
Omsättning
▼ 10,5%
789 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 17,6%
36,7%
Soliditet
God
4,3%
Vinstmarginal
Låg
280 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-03-30

Substansvärdering

Tillgångar:6 012 709 SEK
Skulder:-3 807 922 SEK
Substansvärde:2 204 787 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en motstridig bild med en generellt svag rörelseprestation men en förbättrad balansräkning. Trots minskad omsättning och resultat har bolaget lyckats stärka sitt eget kapital avsevärt, vilket indikerar en potentiell omstrukturering eller kapitaltillskott. Den låga vinstmarginalen på 4,3% kombinerat med negativ tillväxt i både omsättning och resultat pekar på utmaningar i den operativa verksamheten, medan soliditeten på 36,7% är acceptabel för branschen.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver byggnadsverksamhet och äger 100% av aktierna i dotterbolaget Farhults Träinova Aktiebolag. Etablerat 2015 är detta ett etablerat företag inom byggsektorn, en bransch känslig för konjunktursvängningar och med vanligtvis tunga vinstmarginaler.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 958 000 SEK till 789 000 SEK, en minskning på 169 000 SEK eller -17,6%. Resultatnedgången var procentuellt större än omsättningsminskningen, vilket tyder på ökade kostnader eller lägre lönsamhet i projekten.

Soliditet: Soliditeten på 36,7% är stabil och inom acceptabla nivåer för ett byggföretag. Det innebär att 36,7% av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket ger en god kreditvärdighet och buffert mot oförutsedda förluster.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 675 129 SEK till 2 204 787 SEK, en förbättring på 529 658 SEK eller +31,6%. Denna ökning, som är större än årets resultat, tyder på att ett kapitaltillskott har skett, troligen via en nyemission eller inskjutet kapital från ägarna.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 20 419 658 SEK till 18 248 802 SEK, en nedgång på 2 170 856 SEK eller -10,5%. Detta indikerar en svagare försäljning eller färre projekt under året.

Huvudrisker

  • Omsättningen har minskat med 2 170 856 SEK på ett år, vilket kan bero på en svagare marknad eller förlorade anbud.
  • Resultatet har sjunkit med 169 000 SEK och vinstmarginalen är klassificerad som låg, vilket utmanar företagets långsiktiga lönsamhet.
  • Totala tillgångar har minskat med 657 859 SEK, vilket kan tyda på en avveckling av lager eller nedskrivning av anläggningstillgångar.

Möjligheter

  • Eget kapital ökade med 529 658 SEK till 2 204 787 SEK, vilket stärker företagets finansiella bas och ger utrymme för framtida investeringar.
  • Soliditeten på 36,7% är en styrka som kan underlätta förhandlingar med banker och leverantörer.
  • Ägandet av ett dotterbolag kan skapa synergier och diversifiera intäktskällor.