8 833 000 SEK
Omsättning
▼ 4,8%
732 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 62%
74%
Soliditet
Mycket God
8,3%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:12 191 998 SEK
Skulder:-2 282 874 SEK
Substansvärde:6 635 900 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Styrelsen bedömer att utbrottet av viruset Covid-19 skulle kunna få en negativ effekt på företagets resultat på nya året, men att styrelsen i dagsläget inte kan bedöma hur stor.Styrelsen följer aktivt utvecklingen och vidtar löpande åtgärder för att begränsa effekten.

Analys av viktiga händelser

  • Styrelsen bedömer att Covid-19-pandemin kan få negativ effekt på resultatet under det nya året
  • Styrelsen följer aktivt utvecklingen och vidtar åtgärder för att begränsa effekten av pandemin

Finansiell analys av senaste bokslutet (2019) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka balansräkningsförhållanden men betydande försämring i lönsamhet. Den höga soliditeten på 74% och ökande eget kapital indikerar ett stabilt företag med god finansiell hälsa, men den kraftiga resultatnedgången på 62% och minskad omsättning pekar på operativa utmaningar. Företaget verkar vara i en fas där det behåller finansiell styrka men möter svårigheter i den löpande verksamheten.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom ventilation, isoleringsteknik och plåtarbeten, en bransch som är känslig för konjunktursvängningar och byggsektorns utveckling. Med säte i Härnösand verkar det vara ett etablerat regionalt företag som har funnits sedan 2008.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll kraftigt från 1 924 000 SEK till 732 000 SEK, en minskning på 1 192 000 SEK. Denna dramatiska nedgång indikerar ökade kostnader eller lägre marginaler trots mindre omsättningsminskning.

Soliditet: Soliditeten på 74,0% är exceptionellt stark och visar att företaget har mycket låg belåning och klarar av motgångar. Detta ger goda förutsättningar att hantera kriser.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 6 456 867 SEK till 6 635 900 SEK, en förbättring på 179 033 SEK. Denna ökning kommer från årets resultat på 732 000 SEK, vilket indikerar att företaget inte utdelat större belopp.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 9 348 971 SEK till 8 836 670 SEK, en nedgång på 512 301 SEK eller 5,5%. Detta kan tyda på minskad efterfrågan eller förlorade uppdrag.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 62% visar på allvarliga lönsamhetsproblem
  • Minskad omsättning på 512 301 SEK indikerar konkurrensproblem eller minskad efterfrågan
  • Covid-19-pandemin hotar ytterligare försämring av resultatutvecklingen
  • Branschens konjunkturkänslighet gör företaget sårbart för ekonomiska nedgångar

Möjligheter

  • Exceptionellt stark soliditet på 74% ger god krisberedskap och investeringsmöjligheter
  • Eget kapital ökade med 179 033 SEK till 6 635 900 SEK vilket ger finansiell styrka
  • Tillgångarna ökade med 255 917 SEK till 12 191 998 SEK vilket visar fortsatt investeringsförmåga
  • Stabil vinstmarginalklassificering trots utmaningar indikerar grundläggande lönsamhet

Trendanalys

Företaget visar negativa trender i lönsamhet och omsättning men positiva trender i balansräkningen. Den kraftiga resultatnedgången på 62% och omsättningsminskning på 4,8% är alarmande, men den starka soliditeten och ökande eget kapital ger utrymme för återhämtning. Covid-19-hotet adderar ytterligare osäkerhet till den redan svaga trenden.