1 193 000 SEK
Omsättning
▲ 6,9%
19 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 114,4%
27,6%
Soliditet
God
1,5%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:400 349 SEK
Skulder:-289 797 SEK
Substansvärde:110 552 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en positiv utveckling med förbättringar i de flesta nyckeltal trots en svag ekonomisk position. Omsättningen har ökat med 6,9% till 1 209 268 SEK och företaget har gått från en förlust på 132 000 SEK till en vinst på 19 000 SEK, vilket indikerar en framgångsrik omställning. Den låga soliditeten på 27,6% och minskande tillgångar visar dock på en utmanande finansiell struktur som kräver fortsatt uppmärksamhet.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver arboristverksamhet såsom beskärning och fällning av träd, en verksamhet som kräver specialutrustning och certifierad personal. Branschen är ofta projektdriven med säsongsvariationer, vilket kan förklara de relativt blygsamma omsättningssiffrorna för ett etablerat företag.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från en förlust på 132 000 SEK till en vinst på 19 000 SEK, en förbättring på 151 000 SEK som indikerar effektiviserade kostnader eller bättre marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 27,6% är relativt låg och indikerar ett högt belåningsgrad, vilket gör företaget sårbart för ekonomiska nedgångar eller oförutsedda utgifter.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 92 011 SEK till 110 552 SEK, en tillväxt på 20,1% som främst drivs av årets vinst på 19 000 SEK.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 115 698 SEK till 1 209 268 SEK, en positiv tillväxt på 6,9% som visar på ökad verksamhetsvolym eller bättre prissättning.

Huvudrisker

  • Låg soliditet på 27,6% begränsar företagets möjligheter att ta på sig ytterligare lån för investeringar
  • Minskande tillgångar från 434 339 SEK till 400 349 SEK (-7,8%) kan indikera avveckling av maskiner eller utrustning som är kritisk för verksamheten
  • Mycket låg vinstmarginal på 1,5% gör företaget sårbart för prispress eller oväntade kostnadsökningar

Möjligheter

  • Stark resultatförbättring med +114,4% visar på god operativ styrning och kostnadskontroll
  • Omsättningstillväxt på 6,9% indikerar att företaget tar marknadsandelar eller expanderar sin kundbas
  • Positiv trend i eget kapital med +20,1% stärker företagets finansiella fundament över tid