540 950 SEK
Omsättning
▲ 3,6%
121 249 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 42,3%
66,8%
Soliditet
Mycket God
22,4%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:606 018 SEK
Skulder:-164 731 SEK
Substansvärde:263 585 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stabil och positiv utveckling med förbättringar inom alla nyckeltal. Den mycket höga vinstmarginalen på 22,4% indikerar en effektiv verksamhet med god kostnadskontroll. Soliditeten på 66,8% är exceptionellt stark och ger företaget god finansiell stabilitet. Tillväxten i resultat på +42,3% är särskilt imponerande och visar att företaget inte bara ökar omsättningen utan också förbättrar lönsamheten avsevärt. Detta är ett välskött företag i en positiv tillväxtfas.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver service och reparationer av skogsmaskiner, jordbrukstraktorer och snöskotrar. Denna typ av verksamhet kräver specialkompetens och genererar vanligtvis återkommande intäkter från etablerade kunder. Den höga vinstmarginalen tyder på att företaget har lyckats skapa en lönsam nisch med god prissättning och effektiva operationer.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 85 223 SEK till 121 249 SEK, en ökning på 42,3%. Denna starka resultatförbättring visar att företaget har förbättrt sin lönsamhet genom antingen högre intäkter per kund, bättre kostnadskontroll eller båda.

Soliditet: Soliditeten på 66,8% är mycket stark och indikerar att företaget har låg belåning och kan klara av ekonomiska nedgångar. Det ger även goda förutsättningar för framtida investeringar och låneansökningar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 238 043 SEK till 263 585 SEK, en tillväxt på 10,7%. Denna ökning kommer främst från årets starka resultat, vilket stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 522 274 SEK till 540 950 SEK, en tillväxt på 3,6%. Detta visar en stabil kundbas och en försiktig men positiv utveckling i verksamhetsvolymen.

Huvudrisker

  • Den relativt blygsamma omsättningstillväxten på 3,6% kan indikera en begränsad marknadsutveckling eller kapacitetsbegränsningar
  • Företagets totala omsättning på 540 950 SEK är fortfarande relativt låg, vilket gör det mer sårbart för förluster av nyckelkunder

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 22,4% ger utrymme för investeringar i tillväxt och expansion
  • Stark soliditet på 66,8% ger goda möjligheter att finansiera framtida investeringar i utrustning eller lokaler
  • Resultattillväxten på 42,3% visar att företaget har goda förutsättningar att skala upp verksamheten lönsamt

Trendanalys

Alla trender visar FÖRBÄTTRING: omsättning (+3,6%), resultat (+42,3%), eget kapital (+10,7%) och tillgångar (+2,1%). Den starkaste trenden är den exceptionella resultatförbättringen, vilket indikerar att företaget inte bara växer utan blir betydligt mer lönsamt. Den positiva utvecklingen i eget kapital stärker balansräkningen ytterligare.