1 343 000 SEK
Omsättning
▲ 113,9%
388 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 19%
66%
Soliditet
Mycket God
28,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:796 844 SEK
Skulder:-261 923 SEK
Substansvärde:488 528 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en kraftig omsättningstillväxt på 113,8% och en positiv resultatutveckling på 19,0%, vilket indikerar en stark operativ prestation. Den mycket höga vinstmarginalen på 28,9% är imponerande. Dock är bilden blandad med en betydande minskning av både eget kapital (-40,9%) och totala tillgångar (-17,8%). Detta tyder på att den höga lönsamheten och omsättningstillväxten kan ha finansierats genom att ta ut medel från företaget, eventuellt i form av utdelning eller liknande, snarare än att det rör sig om en finansiell nedgång. Företaget verkar vara lönsamt och växer, men med en försämrad balansräkning.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom en nischad och reglerad bransch med verksamhet inriktad på uthyrning av säkerhetsskåp för sprängmedel, tillsyn av explosiv förvaring, försäljning av ammunition samt konsultverksamhet inom avfallssektorn. Den höga vinstmarginalen kan vara typisk för en specialistverksamhet med begränsad konkurrens och höga krav på säkerhet och certifieringar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet ökade från 326 000 SEK till 388 000 SEK, en ökning med 62 000 SEK eller 19,0%. Det är positivt att vinsten följer med upp i omsättningstillväxten, även om vinsttillväxten är lägre procentuellt.

Soliditet: En soliditet på 66,0% är mycket god och visar att majoriteten av företagets tillgångar är finansierade med eget kapital. Trots den stora minskningen av eget kapital kvarstår företaget som soliditetsmässigt starkt.

Eget kapital: Eget kapital minskade kraftigt från 827 137 SEK till 488 528 SEK, en minskning med 338 609 SEK eller 40,9%. Denna minskning är större än årets resultat på 388 000 SEK, vilket starkt indikerar att ägarna har tagit ut mer i utdelning (eller liknande) än vad årets vinst uppgick till.

Nettoomsättning: Omsättningen mer än fördubblades från 627 766 SEK till 1 343 185 SEK, en ökning med 715 419 SEK eller 113,8%. Detta är en exceptionellt stark tillväxt som visar på framgångsrik försäljning eller expansion av verksamheten.

Huvudrisker

  • Kraftig minskning av det egna kapitalet med 338 609 SEK kan begränsa företagets möjligheter att investera och finansiera framtida tillväxt på egen hand.
  • Minskande tillgångar på 172 465 SEK kan indikera att företaget har sålt av tillgångar eller att investeringar under året varit låga, vilket potentiellt kan påverka den långsiktiga kapaciteten.

Möjligheter

  • Exceptionell omsättningstillväxt på 113,8% till 1 343 185 SEK visar på stark efterfrågan och framgångsrika affärsaktiviteter.
  • Mycket hög vinstmarginal på 28,9% indikerar en effektiv och lönsam verksamhetsmodell.
  • God soliditet på 66,0% ger ett starkt skydd mot obetalda skulder och ger finansiell stabilitet trots uttagsaktiviteterna.