2 696 000 SEK
Omsättning
▲ 8,8%
765 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 36,4%
54,9%
Soliditet
Mycket God
28,4%
Vinstmarginal
Mycket Hög
600 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-09-29

Substansvärdering

Tillgångar:1 493 065 SEK
Skulder:-638 358 SEK
Substansvärde:684 520 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket stark finansiell utveckling med genomgående positiva trender inom alla nyckeltal. Med en omsättningstillväxt på 8,8% och en resultattillväxt på hela 36,4% indikerar detta en betydande förbättring av lönsamheten. Den höga soliditeten på 54,9% tillsammans med en mycket hög vinstmarginal på 28,4% pekar på ett stabilt och lönsamt företag som effektivt omsätter intäkter till vinst. Tillgångstillväxten på 15,4% visar att företaget samtidigt investerar i framtiden.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver hushållsnära tjänster, catering, skoteruthyrning samt tjänster inom skogsbruk. Den breda verksamhetsprofilen med både service- och uthyrningsverksamhet i norra Sverige ger en diversifierad intäktsbas som tydligt visar sig i de starka finansiella resultaten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 561 000 SEK till 765 000 SEK, en ökning med 204 000 SEK eller 36,4%, vilket indikerar starkt förbättrad lönsamhet och kostnadseffektivitet.

Soliditet: Soliditeten på 54,9% är mycket stark och visar att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket ger låg finansieringsrisk och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 515 227 SEK till 684 520 SEK, en tillväxt på 32,9% som främst drivs av det starka årets resultat på 765 000 SEK.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 479 314 SEK till 2 696 091 SEK, en tillväxt på 8,8% som visar en stabil försäljningsutveckling.

Huvudrisker

  • Företagets verksamhet med skoteruthyrning och skogsbrukstjänster kan vara säsongsbetonad och känslig för väderförhållanden i norra Sverige.
  • Den snabba tillväxten i resultat och eget kapital ställer höga krav på att upprätthålla samma lönsamhetsnivå kommande år.

Möjligheter

  • Den mycket höga vinstmarginalen på 28,4% ger utrymme för framtida investeringar eller expansion av verksamheten.
  • Stark tillväxt i eget kapital med 32,9% ger ökad finansiell styrka att utnyttja nya affärsmöjligheter.
  • Den breda verksamhetsprofilen med flera verksamhetsområden ger diversifiering och motståndskraft mot nedgång i enskilda segment.

Trendanalys

Alla trender pekar på FÖRBÄTTRING: omsättning (+8,8%), resultat (+36,4%), eget kapital (+32,9%) och tillgångar (+15,4%). Denna konsekvent positiva utveckling i alla nyckeltal indikerar ett företag i stark tillväxtfas med förbättrad lönsamhet och finansiell stabilitet.