7 927 094 SEK
Omsättning
▲ 1,7%
430 464 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 15,7%
41,8%
Soliditet
Mycket God
5,3%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 877 305 SEK
Skulder:-1 674 211 SEK
Substansvärde:1 203 094 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stabil omsättning men sjunkande lönsamhet samtidigt som balansräkningen expanderar kraftigt. Den marginella omsättningsökningen på 1,7% kombinerat med en resultatminskning på 15,7% indikerar tryck på lönsamheten. Den exceptionellt höga tillgångstillväxten på 144,2% tillsammans med en förbättrad soliditet på 41,8% tyder på en kapitalinsprutning eller omfattande investeringar, vilket är typiskt för ett R&D-fokuserat dotterbolag i en expansionsfas.

Företagsbeskrivning

Bolaget är ett helägt dotterbolag till Figma Inc och bedriver forsknings- och utvecklingstjänster för Figmas designprodukter. Som ett R&D-centrum är det vanligt att sådana bolag har betydande investeringar och stöd från moderbolaget, vilket förklarar den höga tillgångstillväxten och stabila finansiering.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 510 345 SEK till 430 464 SEK, en minskning på 15,7%. Detta indikerar en försämrad lönsamhet trots en något högre omsättning.

Soliditet: En soliditet på 41,8% anses vara god och indikerar ett lågt belåningsgrad. Det ger företaget finansiell styrka och buffert mot oförutsedda händelser.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt med 39,2% från 864 366 SEK till 1 203 094 SEK. Denna betydande ökning, som är större än årets resultat, tyder på en kapitalinsprutning från moderbolaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade marginellt från 7 796 695 SEK till 8 065 324 SEK, en tillväxt på endast 1,7%. Detta visar en stabil men mycket låg tillväxt i verksamheten.

Huvudrisker

  • Resultatet minskade med 15,7% trots ökad omsättning, vilket pekar på ökade kostnader eller tryck på marginalerna.
  • Omsättningstillväxten är mycket låg på endast 1,7%, vilket väcker frågor om den operativa expansionstakten.

Möjligheter

  • Kraftig tillgångstillväxt på 144,2% till 2 877 305 SEK visar betydande investeringar för framtida tillväxt.
  • Stark förbättring av eget kapital med 39,2% ger en solid finansiell bas för att driva R&D-verksamheten.
  • Stabil vinstmarginal på 5,3% och god soliditet på 41,8% skapar en robust operativ och finansiell position.