118 041 SEK
Omsättning
▼ 59,1%
45 234 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 1 312,1%
34,7%
Soliditet
God
21,7%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:394 959 SEK
Skulder:-257 811 SEK
Substansvärde:137 148 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal utveckling med en kraftig omsättningsminskning men samtidigt en dramatisk förbättring av lönsamheten. Den mycket höga vinstmarginalen på 21,7% tyder på att företaget har genomfört omfattande effektiviseringar eller fokuserat på mer lönsamma verksamhetsgrenar. Den positiva soliditeten på 34,7% och ökade eget kapital är positiva tecken, men den kraftiga omsättningsnedgången på -59,1% är oroande och indikerar en betydande omstrukturering eller nedskalning av verksamheten.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver en mångfacetterad verksamhet inklusive restaurang, grossisthandel med mat, uthyrning av fastigheter, utveckling av webbtjänster och mobilappar, samt frisörsalong och försäljning av hårvårdsprodukter. Den breda verksamhetsprofilen kan förklara den höga vinstmarginalen om företaget har lyckats fokusera på de mest lönsamma delarna av verksamheten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från en förlust på -3 732 SEK till en vinst på 45 234 SEK, en positiv förändring på 48 966 SEK. Denna dramatiska vändning till lönsamhet trots lägre omsättning indikerar stark kostnadskontroll eller förändrad verksamhetsinriktning.

Soliditet: Soliditeten på 34,7% är acceptabel och indikerar att företaget har en balanserad kapitalstruktur med god förmåga att klara av motgångar. Detta är en förbättring jämfört med tidigare år och visar på ökad finansiell stabilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 100 570 SEK till 137 148 SEK, en tillväxt på 36 578 SEK (+36,4%). Denna ökning beror främst på årets vinst på 45 234 SEK, vilket stärker företagets finansiella ställning.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 312 059 SEK till 208 154 SEK, en nedgång på 103 905 SEK (-59,1%). Denna dramatiska minskning kan tyda på nedskalning, försäljning av verksamhetsdelar eller fokus på mer lönsamma men mindre omsättningsintensiva aktiviteter.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsnedgång på 59,1% från 312 059 SEK till 208 154 SEK kan indikera förlust av kunder eller marknadsandelar
  • Minskande tillgångar från 427 049 SEK till 394 959 SEK (-7,5%) kan begränsa företagets expansionsmöjligheter
  • Den breda verksamhetsprofilen med många olika affärsområden kan sprida resurser och fokus för tunt

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 21,7% visar på excellent lönsamhet i kärnverksamheten
  • Stark förbättring av eget kapital med 36 578 SEK till 137 148 SEK ger bättre finansiell stabilitet
  • Positivt resultat på 45 234 SEK efter tidigare förlust visar på framgångsrik omställning eller omstrukturering