5 679 000 SEK
Omsättning
▲ 18,2%
1 919 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 29,1%
89%
Soliditet
Mycket God
33,8%
Vinstmarginal
Mycket Hög
300 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-03-09

Substansvärdering

Tillgångar:17 386 820 SEK
Skulder:-1 130 622 SEK
Substansvärde:12 722 887 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med betydande förbättringar på alla nyckeltal. Den höga vinstmarginalen på 33,8% kombinerat med en soliditet på 89,0% indikerar ett mycket lönsamt och stabilt företag. Tillväxten i både omsättning (+18,2%) och resultat (+29,1%) visar på en framgångsrik verksamhet som expanderar kraftfullt. Eget kapital och tillgångar ökar också markant, vilket stärker företagets finansiella fundament.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver byggnadsarbeten, montage av viltstängsel samt besiktning, projektledning och skadereglering kring vattenkraftsanläggningar. Verksamheten kompletteras med handel med värdepapper. Den tekniska specialistprofilen inom vattenkraft och infrastruktur förklarar den höga lönsamheten, då detta ofta är specialistuppdrag med goda marginaler.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 1 486 000 SEK till 1 919 000 SEK, en ökning med 433 000 SEK eller 29,1%. Denna högre tillväxt än omsättningen indikerar förbättrad effektivitet och skalfördelar.

Soliditet: En soliditet på 89,0% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket självfinansierat och har minimal skuldsättning. Detta ger stor finansiell styrka och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital stärktes från 11 538 353 SEK till 12 722 887 SEK, en ökning med 1 184 534 SEK. Denna tillväxt på 10,3% drivs huvudsakligen av årets starka resultat som tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 4 838 747 SEK till 5 679 172 SEK, en tillväxt på 840 425 SEK eller 18,2%. Detta visar på stark efterfrågan på företagets tjänster och en framgångsrik expansion av verksamheten.

Huvudrisker

  • Företagets verksamhet är koncentrerad till nischade segment (vattenkraft, viltstängsel) vilket kan skapa sårbarhet vid förändringar i dessa specifika marknader.
  • Den höga soliditeten, medan stark, kan också indikera en försiktig investeringspolicy som potentiellt begränsar tillväxttakten jämfört med mer skuldsatta konkurrenter.
  • Handel med värdepapper introducerar en finansiell riskfaktor som är skild från kärnverksamheten och kan påverka resultatet negativt vid börsvolymer.

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 33,8% ger utrymme för investeringar, prissänkningar för att konkurrera eller högre utdelning till ägarna.
  • Stark tillväxt i både omsättning (+18,2%) och resultat (+29,1%) visar på en verksamhet med god expansionspotential.
  • Den mycket höga soliditeten på 89,0% ger ett utmärkt läge att finansiera framtida expansion eller göra strategiska förvärv med eget kapital.

Trendanalys

Alla trender pekar på en tydlig FÖRBÄTTRING: omsättning (+18,2%), resultat (+29,1%), eget kapital (+10,3%) och tillgångar (+9,6%). Denna konsekvent positiva utveckling över hela linjen indikerar ett välskött företag i en stark tillväxtfas.