12 078 000 SEK
Omsättning
▲ 48,1%
1 441 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 12,1%
35%
Soliditet
God
11,9%
Vinstmarginal
Hög
204 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-05-30

Substansvärdering

Tillgångar:6 388 618 SEK
Skulder:-4 029 525 SEK
Substansvärde:1 856 593 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark tillväxt och förbättrad lönsamhet under 2022. Med en omsättningstillväxt på 48% och en resultattillväxt på 12% kombinerat med en betydande ökning av både eget kapital och tillgångar indikerar detta ett företag i en accelererad expansionsfas. Den höga vinstmarginalen på 11,9% visar att tillväxten sker på ett lönsamt sätt, medan soliditeten på 35% är acceptabel men kan behöva förbättras för att stödja ytterligare expansion.

Företagsbeskrivning

Företaget erbjuder helhetslösningar med solpaneler till privatpersoner, bostadsrättsföreningar, företag samt kommunala och kommersiella fastigheter. Verksamheten inkluderar även bokförläggning samt försäljning av möbler och heminredning. Den snabba tillväxten kan förklaras av den ökade efterfrågan på solcellslösningar i energimarknaden kombinerat med diversifiering till relaterade verksamhetsområden.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 1 285 000 SEK till 1 441 000 SEK, en ökning på 12,1%, vilket visar att företaget lyckas skalera sin verksamhet samtidigt som lönsamheten bibehålls.

Soliditet: Soliditeten på 35,0% är acceptabel för ett tillväxtföretag men ligger under branschgenomsnittet för etablerade företag, vilket indikerar utrymme för förbättring genom ökad kapitalisering.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 1 122 244 SEK till 1 856 593 SEK, en tillväxt på 65,4%, vilket främst kan tillskrivas årets starka resultat och ökade tillgångar.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 8 157 726 SEK till 12 106 903 SEK, en tillväxt på 48,0%, vilket indikerar stark marknadsacceptans och framgångsrik försäljningsverksamhet.

Huvudrisker

  • Den snabba tillväxten i tillgångar med 84,3% kan indikera ökad skuldsättning som behöver övervakas noggrant.
  • Soliditeten på 35,0% är relativt låg och kan begränsa företagets möjlighet till ytterligare finansiering för expansion.
  • Diversifieringen till bokförläggning och möbelförsäljning medför risker kring fokusförlust från kärnverksamheten.

Möjligheter

  • Exceptionell omsättningstillväxt på 48,0% visar stark marknadsposition och goda affärsmöjligheter inom solcellsbranschen.
  • Resultattillväxt på 12,1% kombinerat med hög vinstmarginal på 11,9% indikerar god lönsamhet och skalbar affärsmodell.
  • Kraftig tillväxt i eget kapital med 65,4% ger bättre finansiell stabilitet och möjligheter till framtida investeringar.

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka positiva trender med förbättringar i omsättning (+48,0%), resultat (+12,1%), eget kapital (+65,4%) och tillgångar (+84,3%). Denna konsekventa tillväxt över alla parametrar indikerar ett välskött företag i en expansiv fas med goda framtidsutsikter.