2 522 441 SEK
Omsättning
▼ 3%
54 876 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 79,6%
36,8%
Soliditet
God
2,2%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:746 684 SEK
Skulder:-456 172 SEK
Substansvärde:215 512 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en motsägelsefull ekonomisk bild med både positiva och negativa trender. Trots en marginell omsättningsminskning på 3% har resultatet kraschat med nästan 80%, vilket indikerar allvarliga lönsamhetsproblem. Den positiva utvecklingen är den starka tillväxten i eget kapital på över 23%, vilket förbättrar företagets finansiella stabilitet. Företaget verkar befinna sig i en omställningsfas där det prioriterar kapitaluppbyggnad framför kortsiktig lönsamhet, möjligen genom kvarhållna vinster eller kapitalinsatser.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver byggverksamhet och snickeri samt äger och förvaltar lös och fast egendom. Som ett byggföretag är det typiskt kapitalintensivt med behov av investeringar i verktyg, maskiner och material. Branschen är konjunkturkänslig och priskänslig, vilket kan förklara de svängningar i lönsamhet som syns i siffrorna.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll dramatiskt från 269 505 SEK till 54 876 SEK, en minskning på 214 629 SEK eller 79.6%. Denna kraftiga resultatnedgång trots relativt stabil omsättning tyder på ökade kostnader eller sämre marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 36.8% är acceptabel för ett byggföretag och indikerar att 36.8% av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta ger en viss buffert mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 174 891 SEK till 215 512 SEK, en förbättring på 40 621 SEK eller 23.2%. Denna ökning är större än årets resultat, vilket kan tyda på ytterligare kapitalinsatser från ägarna.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 2 599 440 SEK till 2 522 441 SEK, en nedgång på 76 999 SEK eller 3.0%. Detta indikerar en liten kontraktion i verksamhetsvolymen.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 214 629 SEK eller 79.6% visar allvarliga lönsamhetsproblem
  • Minskande tillgångar från 900 007 SEK till 746 684 SEK kan indikera nedskärningar eller försäljning av tillgångar
  • Låg vinstmarginal på endast 2.2% ger litet utrymme för prispress eller kostnadsökningar
  • Omsättningsminskning på 3.0% i kombination med stark resultatnedgång visar sårbarhet i affärsmodellen

Möjligheter

  • Stark tillväxt i eget kapital med 40 621 SEK förbättrar företagets finansiella stabilitet och kreditvärdighet
  • Soliditeten på 36.8% ger ett relativt stabilt fundament för framtida investeringar
  • Behållandet av ett positivt resultat trots utmaningar visar på företagets överlevnadsförmåga
  • Byggbranschens cykliska natur kan innebära att en uppgång följer efter nedgången