2 988 000 SEK
Omsättning
▼ 22,5%
1 779 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 24,9%
0,5%
Soliditet
Mycket Låg
58,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:9 361 516 SEK
Skulder:-4 013 340 SEK
Substansvärde:1 144 263 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en komplex bild med starka lönsamhetsindikatorer men samtidigt oroande nedåtgående trender i försäljning och resultat. Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 58,9% tyder på en mycket effektiv verksamhetsmodell, men den kraftiga minskningen i både omsättning (-22,5%) och resultat (-24,9%) pekar på utmaningar i försäljningsvolym eller marknadsposition. Den dramatiska ökningen av eget kapital (+253%) kombinerat med tillgångstillväxt (+17,1%) indikerar samtidigt en betydande kapitalförstärkning eller omvandling av skulder till eget kapital, vilket förbättrar företagets finansiella stabilitet på sikt trots den extremt låga soliditeten.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom produktion och försäljning av elektrisk kraft, vilket tyder på en verksamhet inom energisektorn, möjligen förnybar energi. Den höga vinstmarginalen är typisk för energiproduktion där rörliga kostnader kan vara låga efter de initiala investeringarna, men kräver samtidigt betydande kapitalinvesteringar i anläggningstillgångar, vilket stämmer överens med de höga tillgångarna på 9,4 miljoner SEK.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 2 368 000 SEK till 1 779 000 SEK, en minskning med 589 000 SEK (-24,9%). Trots den höga vinstmarginalen påverkades vinsten negativt av den lägre omsättningen.

Soliditet: Soliditeten på 0,5% är extremt låg och indikerar att företaget är mycket skuldsatt. Detta är en stor riskfaktor trots den starka lönsamheten, eftersom det begränsar företagets finansiella handlingsfrihet och motståndskraft.

Eget kapital: Eget kapital ökade dramatiskt från 324 143 SEK till 1 144 263 SEK, en förbättring med 820 120 SEK (+253,0%). Denna ökning är betydligt högre än årets resultat, vilket tyder på en kapitalinsprutning eller omvandling av skulder.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 3 855 566 SEK till 3 023 737 SEK, en nedgång med 831 829 SEK (-22,5%). Detta indikerar en betydande försämring i försäljningsvolym eller prispress.

Huvudrisker

  • Den extremt låga soliditeten på 0,5% utgör en allvarlig finansiell risk och gör företaget sårbart för räntehöjningar och ekonomiska nedgångar.
  • Den kraftiga nedgången i omsättning med 22,5% pekar på problem med att behålla eller växa sin kundbas.
  • Resultatet sjönk med 24,9% trots den höga marginalen, vilket visar på utmaningar i verksamhetens skalbarhet.

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 58,9% visar på en mycket lönsam kärnverksamhet när den väl är i drift.
  • Den dramatiska ökningen av eget kapital med 820 120 SEK förbättrar den långsiktiga finansiella stabiliteten.
  • Tillgångstillväxten på 17,1% till 9 361 516 SEK indikerar fortsatta investeringar i verksamheten.