902 224 SEK
Omsättning
▲ 130,4%
193 031 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 62,4%
32,9%
Soliditet
God
21,4%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:822 986 SEK
Skulder:-535 491 SEK
Substansvärde:208 195 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Bolaget har under året förvärvat tre stycken tomter i Örkelljunga kommun avseende för byggnation av flerbostadshus. Bolaget har även påbörjat arbetet med projektering och inköp. Byggnationen väntas färdigställas i etapper under kommande år.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Företaget har förvärvat tre tomter i Örkelljunga kommun för byggnation av flerbostadshus.
  • Projektering och inköp för byggprojekten har påbörjats.
  • Byggnationen förväntas färdigställas i etapper under kommande år.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionell tillväxt under sitt andra verksamhetsår med kraftiga förbättringar inom samtliga nyckeltal. Den mer än fördubblade omsättningen och resultatet indikerar en framgångsrik marknadsetablering. Den höga vinstmarginalen på 21,4% tyder på effektiv verksamhetsstyrning och lönsamma projekt. Den betydande tillgångstillväxten på 393,1% är direkt kopplad till investeringar i fastigheter för framtida byggprojekt, vilket pekar på en strategisk satsning och en övergång från en ren underentreprenörsverksamhet till en mer projektbaserad affärsmodell.

Företagsbeskrivning

Bolaget är ett byggnadsföretag som verkar som underentreprenör inom snickeri och husbyggnation. Den snabba tillväxten och investeringarna i egna tomter för byggnation av flerbostadshus visar en ambition att expandera och utveckla verksamheten från underentreprenad till att även inneha egna projekt.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 118 864 SEK till 193 031 SEK, en ökning med 62.4%. Den höga vinstmarginalen på 21.4% bekräftar att tillväxten har skett med god lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 32.9% anses vara god för ett tillväxtföretag i byggbranschen. Det indikerar en balanserad kapitalstruktur där en tredjedel av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket ger en god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital mer än fördubblades från 95 857 SEK till 208 195 SEK, en tillväxt på 117.2%. Ökningen är direkt kopplad till årets starka resultat, vilket stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 391 564 SEK till 902 224 SEK, en tillväxt på 130.4%. Detta visar en mycket stark marknadsposition och framgångsrik försäljning under året.

Huvudrisker

  • Den snabba tillväxten och de stora investeringarna i tomter och byggprojekt kan ställa höga krav på företagets likviditet och kassaflöde under byggskedet.
  • Företagets framtida resultat blir nu mer känsligt för fluktuationer på fastighetsmarknaden och eventuella förseningar eller kostnadsöverskridanden i de egna byggprojekten.
  • Tillgångarnas snabba tillväxt med 393.1% har sannolikt finansierats med skulder, vilket ökar företagets finansiella hävstång och riskprofil.

Möjligheter

  • De egna byggprojekten på de förvärvade tomterna erbjuder en potential för betydligt högre framtida intäkter och vinster jämfört med ren underentreprenadsverksamhet.
  • Den mycket starka omsättningstillväxten på 130.4% visar på ett starkt efterfrågepådrag och en förmåga att ta marknadsandelar.
  • Den höga vinstmarginalen på 21.4% ger ett starkt cash flow som kan finansiera framtida tillväxt och investeringar.

Trendanalys

Alla nyckeltal visar extremt starka positiva trender med förbättringar: Omsättning (+130.4%), Resultat (+62.4%), Eget kapital (+117.2%) och Tillgångar (+393.1%). Trenderna pekar entydigt på en mycket expansiv fas och en framgångsrik etablering på marknaden.