7 769 909 SEK
Omsättning
▼ 23,6%
665 856 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 53%
86%
Soliditet
Mycket God
8,6%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:4 369 534 SEK
Skulder:-610 325 SEK
Substansvärde:3 753 650 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en tydlig negativ trend med betydande försämringar inom samtliga nyckeltal. Trots att företaget är etablerat sedan 2009 har det under 2023 upplevt en kraftig nedgång i både omsättning och resultat. Den höga soliditeten är en positiv faktor som ger ett visst skydd mot kriser, men den minskande lönsamheten och omsättningen indikerar allvarliga utmaningar i den operativa verksamheten. Företaget befinner sig i en svagningsfas som kräver åtgärder för att vända trenden.

Företagsbeskrivning

Företaget har en bred och diversifierad verksamhet som omfattar webpublicering, drift av diskussionsforum, försäljning av energiteknikvaror via webshop, uthyrning av ATV-fordon, samt utveckling och tillverkning av elektroniska produkter inom energi, styr- och reglerteknik. Den mångfacetterade verksamhetsprofilen kan förklara både styrkor i form av diversifiering och svagheter i form av spridda resurser.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet halverades nästan från 1 417 865 SEK till 665 856 SEK, en minskning på 53,0%. Denna dramatiska resultatförsämring är mer uttalad än omsättningsminskningen, vilket tyder på ökade kostnader eller minskade marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 86,0% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåningsgrad. Detta ger ett starkt finansiellt skydd mot kriser trots den operativa nedgången.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 3 935 027 SEK till 3 753 650 SEK, en nedgång på 4,6%. Denna minskning beror huvudsakligen på att årets resultat var lägre än eventuella utdelningar eller andra förändringar.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 10 175 968 SEK till 7 769 909 SEK, en nedgång på 23,6%. Detta indikerar antingen förlorade kunder, minskad efterfrågan eller problem med försäljningskanalerna.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 23,6% indikerar potentiella problem med kundbas, marknadsandel eller konkurrenskraft
  • Resultatnedgång på 53,0% är alarmerande och visar att lönsamheten försämras snabbare än omsättningen
  • Minskande tillgångar från 4 847 798 SEK till 4 369 534 SEK kan indikera nedskärningar eller försämrad kapacitet
  • Den breda verksamhetsprofilen kan leda till resurs-spridning och bristande fokus

Möjligheter

  • Exceptionellt hög soliditet på 86,0% ger utrymme för investeringar och omstrukturering utan extern finansiering
  • Diversifierad verksamhet kan ge stabilitet om en branschsegment presterar bättre än andra
  • Företaget är etablerat sedan 2009 vilket indikerar erfarenhet och överlevnadsförmåga genom tidigare cykler
  • Vinstmarginalen på 8,6% klassificeras som stabil trots nedgången, vilket visar att företaget fortfarande är lönsamt