6 085 000 SEK
Omsättning
▲ 0,8%
201 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 49%
50,9%
Soliditet
Mycket God
3,2%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:4 221 637 SEK
Skulder:-2 058 500 SEK
Substansvärde:2 086 137 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stabil omsättning men kraftigt försämrad lönsamhet. Med en omsättningstillväxt på endast +0.8% men en resultatnedgång på -49.0% indikerar detta allvarliga effektivitetsproblem. Den minskande soliditeten från 62.0% till 50.9% och det sjunkande eget kapitalet på -15.3% pekar på en försämrad finansiell styrka trots ökade tillgångar. Företaget verkar befinna sig i en utmanande fas där kostnaderna växer snabbare än intäkterna.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver mekanisk verkstadsverksamhet, vilket typiskt innebär tillverkning, underhåll och reparation av mekaniska komponenter och maskiner. Som ett etablerat företag sedan 1971 har det sannolikt en stabil kundbas, men branschen är ofta kapitalintensiv med konkurrensutsatthet och känslighet för ekonomiska cykler.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet halverades nästan från 394 000 SEK till 201 000 SEK (-49.0%), vilket indikerar betydande lönsamhetsproblem antingen genom ökade kostnader, lägre priser eller mindre effektiv produktion.

Soliditet: Soliditeten på 50.9% är fortfarande acceptabel men har sjunkit från föregående års nivå (62.0%), vilket visar på ökad belåning och minskad finansiell buffert.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 2 461 710 SEK till 2 086 137 SEK (-375 573 SEK), vilket främst beror på det låga resultatet som inte räckte till för att bevara kapitalbasen efter eventuella utdelningar eller förluster.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade marginellt från 6 240 600 SEK till 6 283 034 SEK (+0.8%), vilket visar på stabila intäkter men bristande tillväxt i en bransch där inflationen vanligtvis driver upp nominella omsättningssiffror.

Huvudrisker

  • Kraftigt sjunkande lönsamhet med vinstmarginal på endast 3.2% som ger litet utrymme för oförutsedda kostnader
  • Minskande eget kapital på 375 573 SEK som begränsar investeringsmöjligheter och finansiell flexibilitet
  • Ökad belåning visad genom sjunkande soliditet trots tillgångstillväxt på 6.4%

Möjligheter

  • Stabil kundbas och etablerad marknadsposition som ett företag verksamt sedan 1971
  • Tillgångstillväxt på 252 923 SEK till 4 221 637 SEK som kan indikera produktionskapacitetsutökning
  • Soliditet på 50.9% som fortfarande ger ett visst skydd mot ekonomiska nedgångar