2 070 000 SEK
Omsättning
▲ 3,9%
271 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 13,9%
75,5%
Soliditet
Mycket God
13,1%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 521 465 SEK
Skulder:-589 658 SEK
Substansvärde:1 806 907 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stabil och positiv utveckling med förbättringar inom samtliga nyckeltal. Den höga soliditeten på 75,5% tillsammans med en vinstmarginal på 13,1% indikerar ett finansiellt starkt och lönsamt företag. Den kraftiga tillgångstillväxten på 29,5% tyder på en betydande expansion eller investering, vilket i kombination med ökad omsättning och resultat pekar på en positiv utvecklingsfas.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver fastighetsförvaltning i form av företagshotell samt därmed förenlig verksamhet. Det är ett helägt dotterbolag till Per Risvall Förvaltnings AB med säte i Vikmanshyttan. Denna typ av verksamhet är typiskt kapitalintensiv med långsiktiga investeringar i fastigheter, vilket stämmer väl med den höga soliditeten och tillgångsbasen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 238 000 SEK till 271 000 SEK, en ökning med 33 000 SEK eller 13,9%. Detta indikerar en effektivare verksamhet och bättre lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 75,5% är exceptionellt hög och betyder att företaget är mycket självfinansierat och har en låg belåningsgrad, vilket ger stor finansiell styrka och motståndskraft.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 644 319 SEK till 1 806 907 SEK, en tillväxt på 9,9%. Denna ökning beror främst på att årets vinst på 271 000 SEK har bibehållits i bolaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 992 041 SEK till 2 069 921 SEK, en positiv tillväxt på 3,9%. Detta visar en stadig ökning av intäkterna.

Huvudrisker

  • Den kraftiga tillgångstillväxten på 29,5% (från 1 946 832 SEK till 2 521 465 SEK) kan innebära en risk om de nya investeringarna inte genererar förväntad avkastning.
  • Företagets omsättning är relativt blygsam (cirka 2 miljoner SEK) vilket gör det känsligt för störningar hos enskilda hyresgäster.

Möjligheter

  • Den höga soliditeten ger utrymme för framtida investeringar och expansion utan att behöva ta på sig onödiga skulder.
  • Den starka resultattillväxten på 13,9% visar på en god förmåga att öka lönsamheten och kan vara en platform för ytterligare utveckling.

Trendanalys

Alla trendindikatorer pekar på FÖRBÄTTRING: omsättning (+3,9%), resultat (+13,9%), eget kapital (+9,9%) och tillgångar (+29,5%). Detta skapar en entydig bild av ett företag i en stark positiv utvecklingsfas.