2 261 000 SEK
Omsättning
▼ 49,6%
244 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 59,1%
79%
Soliditet
Mycket God
10,8%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 811 402 SEK
Skulder:-383 337 SEK
Substansvärde:1 428 065 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget genomgår en betydande nedgång med kraftiga minskningar inom samtliga nyckeltal. Trots en hög vinstmarginal har omsättningen mer än halverats, vilket indikerar allvarliga utmaningar i försäljning eller verksamhetsomfattning. Den höga soliditeten ger viss finansiell motståndskraft, men den snabba kapitalförbrukningen och minskande tillgångar tyder på en svår situation som kräver omedelbara åtgärder.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver handel med maskiner, mätutrustning och verktyg för den elektromagnetiska industrin samt tillhandahåller service och konsulttjänster. Denna typ av verksamhet är vanligtvis beroende av investeringsvilja i industrisektorn och kan vara konjunkturkänslig.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 597 000 SEK till 244 000 SEK, en minskning på 59,1%. Trots den kraftiga omsättningsminskningen lyckades företaget fortfarande generera vinst, vilket tyder på kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 79,0% är mycket hög och visar att företaget är lånebefriat till stor del. Detta ger en god finansiell buffert trots de negativa trenderna.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 1 910 395 SEK till 1 428 065 SEK, en nedgång på 25,2%. Denna minskning beror främst på att årets resultat inte räckte till för att kompensera för utdelningar eller andra kapitalförändringar.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 4 486 181 SEK till 2 261 413 SEK, en nedgång på 49,6%. Detta indikerar en mycket svag försäljningsutveckling eller eventuell förlust av kunder.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsnedgång på 49,6% som hotar företagets långsiktiga överlevnad
  • Resultatnedgång på 59,1% trots kostnadskontroll
  • Kapitalförlust på 482 330 SEK under året
  • Minskande tillgångar från 2 648 379 SEK till 1 811 402 SEK indikerar avveckling eller nedskalning

Möjligheter

  • Hög vinstmarginal på 10,8% visar att verksamheten kan vara lönsam vid normal omsättningsnivå
  • Mycket hög soliditet på 79,0% ger goda möjligheter att klara en svår period
  • Företaget har funnits sedan 2017 och har därmed erfarenhet och etablerade processer