5 390 275 SEK
Omsättning
▲ 8,5%
193 198 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 67,5%
24,8%
Soliditet
God
3,5%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 740 096 SEK
Skulder:-1 308 732 SEK
Substansvärde:431 364 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en positiv utveckling med stark tillväxt inom alla nyckeltal. Med en omsättningstillväxt på 8,5% och en resultattillväxt på hela 67,5% indikerar detta en förbättrad lönsamhet och effektivitet. Den betydande tillväxten i eget kapital med 53,7% till 431 364 SEK stärker företagets finansiella bas. Trots en relativt låg vinstmarginal på 3,5% och en soliditet under branschgenomsnittet, pekar trenderna på ett ungt företag i en stark expansionsfas.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt inom metallindustrin med specialisering på tillverkning av rostfri köksinredning, svets och smide. Denna typ av verksamhet kräver vanligtvis betydande investeringar i maskiner och material, vilket förklarar de relativt höga tillgångarna på 1 740 096 SEK jämfört med omsättningen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades markant från 115 360 SEK till 193 198 SEK, en ökning med 77 838 SEK eller 67,5%. Denna förbättring tyder på bättre kostnadskontroll och/eller högre marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 24,8% är relativt låg och indikerar att en stor del av tillgångarna finansieras med skulder. Detta är vanligt för tillverkningsföretag med dyra maskininvesteringar, men innebär en högre finansiell risk.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 280 616 SEK till 431 364 SEK, en tillväxt på 150 748 SEK. Denna ökning beror främst på att årets vinst på 193 198 SEK har tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 5 158 478 SEK till 5 513 518 SEK, en tillväxt på 355 040 SEK eller 8,5%. Detta visar på en stabil kundbas och framgångsrik försäljningsutveckling.

Huvudrisker

  • Låg soliditet på 24,8% gör företaget sårbart för räntehöjningar och ekonomiska nedgångar.
  • Den låga vinstmarginalen på 3,5% ger litet utrymme för oväntade kostnadsökningar eller prispress.
  • Företagets tillväxt har till stor del finansierats med skulder, vilket syns i den höga tillgångstillväxten på 23,6%.

Möjligheter

  • Exceptionellt stark resultattillväxt på 67,5% visar på god operativ effektivisering.
  • Betydande tillväxt i eget kapital med 53,7% stärker den finansiella stabiliteten för framtida investeringar.
  • Omsättningstillväxten på 8,5% i en mogen bransch som metalltillverkning indikerar ett konkurrenskraftigt erbjudande.

Trendanalys

Alla trender pekar mot FÖRBÄTTRING: omsättning (+8.5%), resultat (+67.5%), eget kapital (+53.7%) och tillgångar (+23.6%). Detta visar ett företag i en stark expansionfas med förbättrad lönsamhet och kapitalbas, trots den låga soliditeten.