1 695 176 SEK
Omsättning
▼ 10,2%
636 430 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 10%
87,4%
Soliditet
Mycket God
37,5%
Vinstmarginal
Mycket Hög
317 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2025-02-25

Substansvärdering

Tillgångar:4 906 487 SEK
Skulder:-413 093 SEK
Substansvärde:3 492 695 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en motstridig bild med starka finansiella fundament men oroande negativa trender i rörelseresultat. Den exceptionellt höga soliditeten på 87.4% och vinstmarginalen på 37.5% indikerar ett mycket stabilt företag med god lönsamhet. Trots detta visar både omsättning och resultat en markant nedgång på över 10%, vilket tyder på att företaget möter utmaningar i sin affärsverksamhet trots stark balansräkning.

Företagsbeskrivning

Företaget är etablerat 2010 och verkar i Göteborg. Den höga vinstmarginalen på 37.5% tyder på en verksamhet med låga rörliga kostnader eller högt värdeerbjudande, möjligen inom konsultverksamhet, specialiserad tjänsteproduktion eller nischad produktförsäljning.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 707 357 SEK till 636 430 SEK, en minskning med 70 927 SEK eller 10.0%. Nedgången följer omsättningsminskningen men den höga vinstmarginalen bevaras.

Soliditet: Soliditeten på 87.4% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket välkapitaliserat med minimala skulder. Detta ger stor finansiell styrka och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 3 130 519 SEK till 3 492 695 SEK, en tillväxt på 362 176 SEK eller 11.6%. Denna förbättring beror sannolikt på att årets vinst tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 887 016 SEK till 1 695 176 SEK, en nedgång med 191 840 SEK eller 10.2%. Detta är en betydande försämring som indikerar minskad försäljning eller mindre projektvolym.

Huvudrisker

  • Kontinuerlig omsättningsminskning på 10.2% kan indikera förlorade kunder eller minskad efterfrågan på företagets erbjudanden
  • Resultatnedgång på 10.0% trots hög vinstmarginal visar på utmaningar i att bibehålla lönsamhet vid lägre volym
  • Bristande tillväxt i omsättning kan hota långsiktig konkurrenskraft trots stark balansräkning

Möjligheter

  • Exceptionellt stark soliditet på 87.4% ger utrymme för investeringar eller expansion utan extern finansiering
  • Mycket hög vinstmarginal på 37.5% visar på effektiv verksamhetsstyrning och god prissättningsförmåga
  • Tillgångstillväxt på 1.7% indikerar fortsatt kapitaluppbyggnad trots svagare rörelseresultat

Trendanalys

Företaget visar en dualitet med starka balansräkningsnyckeltal men negativa resultattrender. Den höga soliditeten och vinstmarginalen ger en robust finansiell bas, men de negativa tillväxttalen i omsättning (-10.2%) och resultat (-10.0%) är oroande. Den positiva utvecklingen i eget kapital (+11.6%) och tillgångar (+1.7%) visar att företaget fortfarande bygger kapital trots svagare rörelseresultat. Övergripande indikerar detta ett moget företag med finansiell styrka som dock möter utmaningar i sin operativa verksamhet.