2 700 000 SEK
Omsättning
▼ 16,7%
447 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 50%
77%
Soliditet
Mycket God
16,5%
Vinstmarginal
Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-12-08

Substansvärdering

Tillgångar:1 993 321 SEK
Skulder:-455 579 SEK
Substansvärde:1 537 742 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med tydliga utmaningar i lönsamhet och omsättning men samtidigt starka tecken på finansiell stabilitet och kapitaltillväxt. Trots en kraftig nedgång i både omsättning (-16.7%) och resultat (-50.0%) från föregående år, har företaget lyckats stärka sin balansräkning avsevärt med en tillgångstillväxt på 28.0% och en ökning av eget kapital med nästan 30%. Den mycket höga soliditeten på 77.0% indikerar ett företag med låg skuldsättning och god förmåga att motstå ekonomiska nedgångar. Situationen tyder på ett företag som genomgår en omställningsfas där det prioriterar finansiell stabilitet framför kortvarig tillväxt.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver konsultverksamhet och installationer inom VVS-branschen med säte i Östersund. Som VVS-företag är verksamheten projektdriven och känslig för konjunktursvängningar i byggsektorn. Den geografiska placeringen i Jämtlands län kan indikera en mer regionalt fokuserad verksamhet jämfört med större städer.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet halverades från 894 000 SEK till 447 000 SEK, en minskning med 447 000 SEK (-50.0%). Den större resultatminskningen jämfört med omsättningsminskningen indikerar lägre marginaler eller högre kostnader.

Soliditet: Soliditeten på 77.0% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket välkapitaliserat med låg belåning. Detta ger god finansiell stabilitet och motståndskraft.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 183 601 SEK till 1 537 742 SEK, en förbättring med 354 141 SEK (+29.9%). Denna ökning beror sannolikt på att årets resultat på 447 000 SEK har tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 3 242 469 SEK till 2 700 243 SEK, en nedgång med 542 226 SEK (-16.7%). Detta kan tyda på färre projekt eller lägre omsättning per projekt under 2023.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 542 226 SEK (-16.7%) kan indikera förlorade kunder eller svag efterfrågan på VVS-tjänster i regionen
  • Resultatet halverades med 447 000 SEK vilket visar på allvarliga utmaningar i lönsamheten
  • Branschens konjunkturkänslighet kan ytterligare förvärra nedgångstrenderna

Möjligheter

  • Exceptionellt stark soliditet på 77.0% ger utrymme för investeringar och expansion utan extern finansiering
  • Eget kapital ökade med 354 141 SEK vilket stärker företagets finansiella bas för framtida tillväxt
  • Tillgångarna växte med 436 441 SEK till 1 993 321 SEK, vilket visar investeringar i företagets långsiktiga kapacitet

Trendanalys

Företaget visar tydliga negativa trender i rörelseresultat (-50.0%) och omsättning (-16.7%) men starka positiva trender i balansräkningen med tillgångstillväxt (+28.0%) och eget kapital (+29.9%). Den höga soliditeten (77.0%) och vinstmarginalen (16.5%) trots nedgång visar på ett grundligt finansiellt strukturerat företag som klarar av motgångar.