7 442 000 SEK
Omsättning
▲ 38,4%
942 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 851,5%
51,5%
Soliditet
Mycket God
12,7%
Vinstmarginal
Hög
1 000 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2022-10-11

Substansvärdering

Tillgångar:3 097 105 SEK
Skulder:-1 402 578 SEK
Substansvärde:1 209 727 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar exceptionellt stark tillväxt och förbättrad lönsamhet under 2022. Den kraftiga ökningen i både omsättning och resultat indikerar en framgångsrik expansion av verksamheten. Den höga soliditeten på över 50% kombinerat med en vinstmarginal på 12,7% pekar på ett finansiellt stabilt företag med god lönsamhet. Alla nyckeltal rör sig i positiv riktning, vilket tyder på ett företag i en stark tillväxtfas med god kontroll över sin ekonomiska utveckling.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver IT-konsultverksamhet samt program- och produktutveckling med säte i Nyköping. Denna typ av verksamhet kännetecknas vanligtvis av relativt låga kapitalkrav och höga marginaler på specialistkompetens, vilket stämmer väl med de observerade finansiella nyckeltalen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 99 000 SEK till 942 000 SEK, en ökning på 851,5% som indikerar effektiv kostnadskontroll och skalbar verksamhet.

Soliditet: Soliditeten på 51,5% är mycket stark och indikerar att företaget har låg belåning och kan finansiera större delen av sin verksamhet med eget kapital, vilket ger god finansiell stabilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 651 098 SEK till 1 209 727 SEK, en tillväxt på 85,8% som främst drivs av årets starka resultat och kvarhållna vinst.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 5 375 577 SEK till 7 442 089 SEK, en tillväxt på 38,4% som visar på stark marknadsacceptans och ökad verksamhetsvolym.

Huvudrisker

  • Den exceptionellt höga tillväxttakten på över 38% i omsättning och 851% i resultat kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Företagets verksamhet är konjunkturkänslig och kan påverkas av nedgångar i IT-sektorn
  • Snabb tillväxt kan ställa höga krav på kompetensförsörjning och kundanskaffning

Möjligheter

  • Den höga vinstmarginalen på 12,7% ger utrymme för ytterligare investeringar i tillväxt och expansion
  • Stark soliditet på 51,5% ger god kapacitet att ta lån för framtida investeringar utan att äventyra finansiell stabilitet
  • Den bevisade skalbarheten i verksamheten visar potential för ytterligare marknadsexpansion

Trendanalys

Alla trendindikatorer visar stark förbättring: omsättningstillväxt (+38,4%), resultattillväxt (+851,5%), eget kapital tillväxt (+85,8%) och tillgångstillväxt (+51,9%). Denna konsekvent positiva utveckling across alla nyckeltal indikerar en mycket hälsosam och växande verksamhet.