944 007 SEK
Omsättning
▲ 2,6%
351 820 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 20,1%
90,6%
Soliditet
Mycket God
37,3%
Vinstmarginal
Mycket Hög
204 325 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-09-17

Substansvärdering

Tillgångar:869 708 SEK
Skulder:-82 067 SEK
Substansvärde:787 641 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka fundament men oroande tendenser. Den mycket höga soliditeten på 90.6% och vinstmarginalen på 37.3% indikerar ett extremt stabilt och lönsamt företag med minimal skuldsättning. Trots en marginell omsättningsökning på 2.6% uppvisar företaget dock en betydande resultatnedgång på 20.1%, vilket tyder på ökade kostnader eller lägre marginaler i verksamheten. Minskande tillgångar kombinerat med ökande eget kapital skapar en intressant dynamik där företaget samtidigt konsoliderar och genererar kapital.

Företagsbeskrivning

Företaget är en IT-konsultverksamhet som specialiserat sig på organisations- och IT-rådgivning till ideella organisationer. Denna nisch innebär typisvis projektbaserad verksamhet med varierande projektstorlekar och kan förklara de relativt låga men mycket lönsamma omsättningssiffrorna. Branschen kännetecknas ofta av låga tillgångar och höga personalrelaterade kostnader.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 440 115 SEK till 351 820 SEK, en nedgång på 88 295 SEK eller -20.1%. Denna betydande resultatförsämring trots högre omsättning tyder på kraftigt ökade kostnader eller sämre projektmarginaler.

Soliditet: Soliditeten på 90.6% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket stabilt företag med minimal skuldsättning. Detta ger stor finansiell flexibilitet och låg risk för kreditorer.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 704 266 SEK till 787 641 SEK, en förbättring på 83 375 SEK eller +11.8%. Denna ökning kommer helt från årets starka resultat trots nedgången jämfört med föregående år.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 919 948 SEK till 944 007 SEK, en positiv utveckling på 24 059 SEK eller +2.6%. Denna måttliga tillväxt indikerar en stabil kundbas men begränsad expansion.

Huvudrisker

  • Resultatnedgången på 88 295 SEK eller 20.1% är en betydande riskindikator som kan tyda på ökade kostnader eller tryckta priser
  • Minskande tillgångar från 926 608 SEK till 869 708 SEK (-6.1%) kan indikera minskade investeringar eller försäljning av tillgångar
  • Bristande skalbarhet i verksamheten med begränsad omsättningstillväxt trots hög lönsamhet

Möjligheter

  • Exceptionellt stark soliditet på 90.6% ger utrymme för investeringar och expansion utan extern finansiering
  • Mycket hög vinstmarginal på 37.3% visar på en effektiv verksamhet med stark prissättningskraft
  • Ökande eget kapital med 83 375 SEK ger ökad finansiell styrka och möjlighet till utdelning eller investeringar