3 419 398 SEK
Omsättning
▲ 62,1%
467 609 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 867,7%
15,8%
Soliditet
Stabil
13,7%
Vinstmarginal
Hög
240 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-09-15

Substansvärdering

Tillgångar:3 924 225 SEK
Skulder:-3 302 642 SEK
Substansvärde:621 583 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Sommaren 2022 innebar en välkommen återhämtning efter att ha drabbats hårt av Corona-pandemin under säsongerna 2020-2021.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark återhämtning efter de svåra coronasäsongerna. Den dramatiska förbättringen i både omsättning och resultat indikerar att verksamheten har återgått till en normal drift med stark efterfrågan. Den betydande ökningen av eget kapital stärker företagets finansiella fundament, även om soliditeten fortfarande är relativt låg. Överlag befinner sig företaget i en mycket positiv tillväxtfas efter en period av kris.

Företagsbeskrivning

Företaget äger och driver Spilhammars Camping i Mariannelund med uthyrning av campingrutor och stugor samt kioskförsäljning. Verksamheten är säsongsbetonad och drabbades hårt under pandemin 2020-2021 när gästerna inte kunde besöka campingen, vilket förklarar de tidigare svaga siffrorna.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades radikalt från ett förlustår på -60 911 SEK till en vinst på 467 609 SEK. Denna förbättring på 867.7% visar att verksamheten inte bara ökat volymen utan också blivit mer lönsam.

Soliditet: En soliditet på 15.8% indikerar att 15.8% av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta är en förbättring men anses fortfarande vara en relativt låg nivå, vilket innebär att företaget är starkt beroende av skuldfinansiering.

Eget kapital: Eget kapital mer än tredubblades från 178 535 SEK till 621 583 SEK. Denna starka tillväxt på 248.2% är direkt kopplad till den goda vinsten under året, vilket har stärkt balansräkningen avsevärt.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade dramatiskt från 2 223 696 SEK till 3 419 398 SEK, en tillväxt på 62.1%. Detta visar en full återhämtning till en nivå som sannolikt överstiger den före pandemin.

Huvudrisker

  • Den låga soliditeten på 15.8% visar på en hög belåningsgrad, vilket gör företaget sårbart för räntehöjningar och ekonomiska nedgångar.
  • Verksamheten är säsongsbetonad och därmed sårbar för ogynnsamma väderförhållanden under sommaren.
  • Företagets framgång är starkt kopplad till den pågående resandefterfrågan och kan påverkas av externa chocker liknande pandemin.

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 13.7% visar på en mycket effektiv och lönsam verksamhetsmodell.
  • Den starka tillväxten i omsättning på 3,4 Mkr öppnar möjligheter för framtida investeringar och expansion.
  • Den betydande ökningen av eget kapital till 621 583 SEK ger en bättre finansiell buffert och möjliggör lättare att säkra finansiering.

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringar: omsättning (+62.1%), resultat (+867.7%), eget kapital (+248.2%) och tillgångar (+15.2%). Trenden är entydigt positiv och indikerar en framgångsrik återhämtning från pandemin och en mycket god lönsamhet.