3 847 434 SEK
Omsättning
▲ 12,5%
643 358 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 37,6%
21,1%
Soliditet
God
16,7%
Vinstmarginal
Hög
300 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-07-18

Substansvärdering

Tillgångar:4 224 907 SEK
Skulder:-3 302 744 SEK
Substansvärde:772 163 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Corona-pandemin 2020-2021 drabbade verksamheten hårt med minskad omsättning, negativt resultat och ansträngd likviditet
  • Säsongerna 2022-2023 har sett en tydlig återhämtning med ökad omsättning och starkt resultat när kunderna återvänt

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark återhämtning efter pandemins negativa effekter med imponerande tillväxttakter i både omsättning och resultat. Den höga vinstmarginalen på 16,7% indikerar effektiv kostnadskontroll och lönsam verksamhet. Soliditeten på 21,1% är dock relativt låg och visar på ett betydande skuldbelopp, vilket är en utmaning trots de positiva resultattrenderna. Företaget befinner sig i en expansionfas med ökade tillgångar och förbättrad likviditet.

Företagsbeskrivning

Företaget driver Spilhammars Camping i Mariannelund med uthyrning av campingrutor och stugor samt kioskförsäljning. Verksamheten är säsongsbetonad och naturturism-inriktad, vilket förklarar de starka säsongsvariationerna i resultatet. Pandemirestriktionerna 2020-2021 påverkade verksamheten hårt, men säsongerna 2022-2023 har visat på en tydlig återhämtning.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 467 609 SEK till 643 358 SEK, en ökning med 175 749 SEK eller 37,6%. Denna förbättring visar på starkt återhämtande lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 21,1% är relativt låg och indikerar ett högt skuldbelopp. Detta är vanligt i branschen på grund av stora investeringar i fastigheter och infrastruktur, men bör övervakas noggrant.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 621 583 SEK till 772 163 SEK, en tillväxt på 150 580 SEK eller 24,2%. Denna ökning drivs främst av det starka resultatet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 3 419 398 SEK till 3 847 434 SEK, en tillväxt på 428 036 SEK eller 12,5%. Detta visar att kunderna har återvänt till campingen efter pandemin.

Huvudrisker

  • Låg soliditet på 21,1% visar på betydande skuldsättning och finansiell sårbarhet
  • Säsongsberoende verksamhet skapar osäkerhet i likviditet under lågsäsong
  • Extern chock som pandemin 2020-2021 kan snabbt påverka verksamheten negativt

Möjligheter

  • Stark resultattillväxt på 37,6% visar på god återhämtningsförmåga
  • Hög vinstmarginal på 16,7% indikerar effektiv verksamhetsstyrning
  • Tillgångstillväxt på 7,7% till 4 224 907 SEK visar på fortsatt investeringsvilja

Trendanalys

Företaget visar en tydlig positiv utveckling under de senaste tre åren efter en svår period 2021. Omsättningen har haft en stark tillväxt från 2,1 miljoner SEK 2022 till 3,8 miljoner SEK 2024, vilket indikerar en betydande expansion av verksamheten. Resultatet har förbättrats radikalt från förlust på -60 911 SEK 2022 till en vinst på 643 358 SEK 2024, och både vinstmarginalen och soliditeten har fördubblats och visar på en mycket förbättrad lönsamhet och finansiell stabilitet. Denna trend tyder på att företaget har genomgått en framgångsrik omställning och är väl positionerat för en fortsatt positiv utveckling med goda möjligheter till ytterligare tillväxt och lönsamhet.