31 667 SEK
Omsättning
▲ 54,5%
1 495 770 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 47,5%
99,8%
Soliditet
Mycket God
4 723,4%
Vinstmarginal
Artificiell
550 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-10-25

Substansvärdering

Tillgångar:3 498 652 SEK
Skulder:-7 000 SEK
Substansvärde:3 491 652 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med extremt hög lönsamhet och soliditet, men med en omsättningsnivå som är ovanligt låg för ett etablerat revisions- och redovisningsföretag. Den enorma vinsten på 1,5 miljoner kronor på en omsättning av endast 32 tusen kronor indikerar att företaget huvudsakligen genererar intäkter från icke-omsättningsbaserade källor, sannolikt kapitalvinster eller avyttringar. Trots att företaget är registrerat sedan 1998, är omsättningen på en nivå som snarare antyder en hobbyverksamhet eller ett holdingbolag än ett aktivt konsultföretag.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver konsultverksamhet inom redovisning och revision, vilket typiskt sett är en personalintensiv verksamhet med omsättning som huvudsaklig intäktskälla. För ett etablerat revisionsföretag skulle man normalt förvänta sig en omsättning på flera miljoner kronor årligen, vilket gör den aktuella omsättningsnivån på 31 667 SEK avvikande för branschen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet ökade kraftigt från 1 014 453 SEK till 1 495 770 SEK, en tillväxt på 47,5%. Den extremt höga vinsten i förhållande till omsättningen (4723,4% vinstmarginal) bekräftar att intäkterna huvudsakligen kommer från andra källor än den operativa verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 99,8% är exceptionellt hög och visar att företaget är nästan helt skuldfritt. Detta ger mycket god finansiell stabilitet men kan också indikera en ineffektiv kapitalanvändning.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 2 502 809 SEK till 3 491 652 SEK, en tillväxt på 39,5%. Denna ökning motsvarar nästan exakt årets resultat, vilket indikerar att vinsten har bibehållits i företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 20 501 SEK till 31 667 SEK, en tillväxt på 54,5%. Trots förbättringen är beloppet mycket lågt för ett etablerat företag och indikerar begränsad operativ verksamhet.

Huvudrisker

  • Mycket låg omsättning på 31 667 SEK skapar osäkerhet kring den långsiktiga operativa verksamheten
  • Extremt hög vinstmarginal på 4723,4% klassificerad som artificiell indikerar att resultatet inte kommer från kärnverksamheten
  • Begränsad omsättningstillväxt trots hög totalresultat kan tyda på att företaget inte utvecklar sin kundbas

Möjligheter

  • Exceptionellt stark balansräkning med 3 491 652 SEK i eget kapital ger goda förutsättningar för framtida investeringar
  • Mycket hög soliditet på 99,8% ger utmärkta möjligheter att ta lån för expansion om så önskas
  • Kraftig tillväxt i eget kapital med 39,5% stärker företagets finansiella grundval

Trendanalys

Alla nyckeltal visar stark positiv utveckling: omsättningstillväxt (+54,5%), resultattillväxt (+47,5%), eget kapital tillväxt (+39,5%) och tillgångstillväxt (+35,8%). Den samlade bilden är ett företag med exceptionellt starka finansiella nyckeltal men med en omsättningsnivå som inte motsvarar ett aktivt konsultföretag, vilket tyder på att företaget huvudsakligen fungerar som ett holdingbolag eller har andra intäktskällor än sin deklarerade verksamhet.