32 820 SEK
Omsättning
▲ 3,6%
405 018 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 72,9%
95,7%
Soliditet
Mycket God
1 234,1%
Vinstmarginal
Artificiell
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 936 068 SEK
Skulder:-127 571 SEK
Substansvärde:2 808 497 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket oroande utveckling trots att det är etablerat sedan 1998. Medan omsättningen är marginellt förbättrad, har företaget upplevt en dramatisk resultatnedgång på 73% och minskat både eget kapital och tillgångar med cirka 16-20%. Den extremt höga vinstmarginalen på 1234% klassificeras som artificiell, vilket indikerar att företaget troligen har haft extraordinära intäkter eller kostnadsjusteringar som inte är hållbara. Företaget befinner sig i en tydlig nedgångsfas trots sin långa etablering.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver konsultationer inom redovisning och revision, vilket är en verksamhet som normalt sett genererar stabila intäkter från återkommande kunder. För ett etablerat revisionsbolag är den extremt låga omsättningen på endast 32 820 SEK mycket ovanlig och tyder på mycket begränsad verksamhet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk dramatiskt från 1 495 770 SEK till 405 018 SEK, en minskning på 1 090 752 SEK (-72,9%). Denna kraftiga nedgång tyder på att företaget troligen hade extraordinära intäkter eller transaktioner föregående år som inte upprepats.

Soliditet: Soliditeten på 95,7% är mycket hög och visar att företaget är väl kapitaliserat med låg skuldsättning. Detta ger en viss finansiell styrka trots den negativa resultatutvecklingen.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 3 491 652 SEK till 2 808 497 SEK, en nedgång på 683 155 SEK (-19,6%). Denna minskning är direkt kopplad till det sämre resultatet och eventuella utdelningar.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 31 667 SEK till 32 820 SEK, en marginell ökning på 3,6%. Denna nivå är extremt låg för ett etablerat revisionsbolag och indikerar mycket begränsad verksamhetsomfattning.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 72,9% från föregående år
  • Minskande eget kapital med 683 155 SEK
  • Mycket låg omsättning på endast 32 820 SEK för ett etablerat företag
  • Artificiell vinstmarginal som inte är hållbar långsiktigt
  • Nedgång i både tillgångar och eget kapital trots etablerad verksamhet

Möjligheter

  • Hög soliditet på 95,7% ger god finansiell styrka
  • Marginell omsättningsökning på 3,6% visar viss positiv utveckling i kärnverksamheten
  • Etablerat företag sedan 1998 med lång erfarenhet i branschen

Trendanalys

Företaget visar en tydligt positiv utveckling i omsättning under de senaste tre åren med en stadig tillväxt från 20 501 till 32 820 SEK. Däremot uppvisar resultatet efter finansnetto en oroande trend med en kraftig nedgång från 1 495 770 till 405 018 SEK under samma period, vilket indikerar en betydande lönsamhetsförsämring. Eget kapital och tillgångar har båda minskat under det senaste året efter tidigare stark tillväxt, vilket pekar på en avmattning i företagets expansionsfas. Soliditeten förblir dock stark trots en lätt nedgång. Den extremt höga vinstmarginalen har sjunkit markant, vilket tyder på att företaget möjligen har haft engångskostnader eller förändringar i verksamhetsstrukturen. Framtida utmaningar kan inkludera att återställa lönsamheten samtidigt som omsättningstillväxten bibehålls.