11 825 000 SEK
Omsättning
▲ 10,2%
1 027 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 16,8%
57,7%
Soliditet
Mycket God
8,7%
Vinstmarginal
Stabil
500 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-02-16

Substansvärdering

Tillgångar:4 787 044 SEK
Skulder:-1 763 786 SEK
Substansvärde:1 758 258 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men sjunkande lönsamhet. Bolaget har etablerats 2003 och är således ett moget företag, inte ett nytt. Den positiva omsättningstillväxten på 10,2% visar att företaget lyckas öka försäljningen, men den negativa resultattillväxten på -16,8% indikerar att kostnaderna ökar snabbare än intäkterna. Den höga soliditeten på 57,7% ger dock ett stabilt fundament och ett gott skydd mot obetalda skulder.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver detaljhandel med väskor, lädervaror och accessoarer från en butik på Sibyllegatan 7 i Stockholm. Detta är en bransch med direkt konsumentkontakt och konjunkturkänslighet. Företaget är helägt av Catharina Herré och har funnits sedan 2003, vilket tyder på en etablerad verksamhet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 1 235 000 SEK till 1 027 000 SEK, en minskning på 208 000 SEK eller 16,8%. Trots högre omsättning har alltså vinsten minskat, vilket tyder på ökade kostnader eller sämre marginaler.

Soliditet: Soliditeten är 57,7%, vilket är en mycket god siffra. Det innebär att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket ger låg belåningsgrad och stor finansiell stabilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 565 952 SEK till 1 758 258 SEK, en tillväxt på 12,3%. Denna förbättring beror sannolikt på att en del av årets resultat har balanserats i företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 10 734 004 SEK till 11 882 640 SEK, en positiv tillväxt på 10,2%. Detta visar en stark försäljningsutveckling och en ökad marknadsposition.

Huvudrisker

  • Resultatet minskade med 208 000 SEK trots en omsättningsökning på över 1,1 miljoner SEK, vilket pekar på ett problem med kostnadskontroll eller försämrade marginaler.
  • Vinstmarginalen är klassificerad som stabil men sjönk från ca 11,5% föregående år till 8,7%, en trend som behöver övervakas noga.

Möjligheter

  • Omsättningen växer kraftfullt med 10,2%, vilket visar att efterfrågan på företagets produkter är stark.
  • Den höga soliditeten på 57,7% ger utrymme för framtida investeringar eller att klara av en eventuell ekonomisk nedgång.
  • Tillgångarna ökade med 9,4% till 4 787 044 SEK, vilket indikerar en expanderande verksamhet.