9 860 000 SEK
Omsättning
▼ 5,1%
487 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 27,7%
59%
Soliditet
Mycket God
4,9%
Vinstmarginal
Låg
500 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2025-01-17

Substansvärdering

Tillgångar:4 503 964 SEK
Skulder:-1 584 432 SEK
Substansvärde:1 544 532 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar tydliga tecken på en negativ utveckling med minskande omsättning, resultat och eget kapital. Den låga vinstmarginalen på 4.9% tillsammans med en resultatnedgång på 27.7% indikerar en utmanande period för verksamheten. Trots att soliditeten fortfarande är relativt god på 59%, pekar alla nyckeltal i negativ riktning, vilket tyder på att företaget behöver adressera effektivitet och lönsamhet för att vända trenden.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver detaljhandel med väskor, lädervaror och accessoarer genom en fysisk butik på Sibyllegatan 7 i Stockholm. Denna typ av verksamhet är typiskt känslig för konsumenttrender och konkurrens från e-handel.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 674 000 SEK till 487 000 SEK, en minskning med 187 000 SEK (-27.7%), vilket visar att kostnaderna inte anpassats i takt med omsättningsminskningen.

Soliditet: Soliditeten på 59.0% är fortfarande god och visar att företaget har en stabil kapitalstruktur med låga skulder i förhållande till tillgångarna, vilket ger en viss finansiell buffert.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 1 678 565 SEK till 1 544 532 SEK, en nedgång på 134 033 SEK (-8.0%), främst till följd av det sämre årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 10 427 815 SEK till 9 877 881 SEK, en nedgång på 549 934 SEK (-5.3%), vilket indikerar minskad försäljning eller kundunderlag.

Huvudrisker

  • Kontinuerlig minskning av omsättning på 549 934 SEK år över år
  • Kraftig resultatnedgång med 187 000 SEK (-27.7%)
  • Låg vinstmarginal på 4.9% som begränsar investeringsmöjligheter
  • Minskande eget kapital med 134 033 SEK som begränsar finansiell handlingsfrihet

Möjligheter

  • God soliditet på 59.0% ger finansiell stabilitet och möjlighet till lån om needed
  • Etablerad verksamhet sedan 2003 med erfarenhet av marknadscykler
  • Fysisk butikslokal i centrala Stockholm ger synlighet och tillgänglighet

Trendanalys

Alla nyckeltal visar negativ trend: omsättning (-5.1%), resultat (-27.7%), eget kapital (-8.0%) och tillgångar (-1.2%). Den konsekventa nedåtgående trenden över samtliga parametrar indikerar strukturella utmaningar snarare än tillfälliga fluktuationer.