730 944 SEK
Omsättning
● 0%
310 499 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 2 795,5%
86,1%
Soliditet
Mycket God
42,5%
Vinstmarginal
Mycket Hög
50 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-09-27

Substansvärdering

Tillgångar:1 477 829 SEK
Skulder:-197 037 SEK
Substansvärde:1 236 569 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling under 2023 med en dramatisk förbättring från negativt till positivt resultat. Den mycket höga vinstmarginalen på 42,5% och soliditeten på 86,0% indikerar ett mycket lönsamt och stabilt företag med låg skuldsättning. Den betydande tillväxten i eget kapital och tillgångar visar på en stark kapitalbyggnad och expansion av verksamheten.

Företagsbeskrivning

Bolaget är ett IT-tjänsteföretag som utför utveckling och support av IT-system, verksamt sedan 2015 med säte i Gävle. Den höga vinstmarginalen är typisk för IT-tjänsteföretag med låga rörkostnader och högt kunskapsvärde.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från -11 519 SEK till +310 499 SEK, en ökning med 2795,5%. Denna extraordinära förbättring visar att företaget har lyckats etablera en lönsam verksamhet.

Soliditet: Soliditeten på 86,0% är exceptionellt hög och indikerar att företaget är mycket stabilt finansierat med låg skuldsättning, vilket ger god kreditvärdighet och låg finansiell risk.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 997 620 SEK till 1 236 569 SEK, en tillväxt på 23,9%. Denna ökning beror främst på det starka resultatet under året som har tillfört kapital till företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen uppgick till 730 944 SEK under 2023, vilket är den första registrerade omsättningen för företaget. Detta indikerar att verksamheten nu har kommit igång på allvar efter registrering 2015.

Huvudrisker

  • Företaget har ingen historisk omsättning att jämföra med, vilket gör det svårt att bedöma om 730 944 SEK representerar en normal nivå eller en toppnotering
  • Den extremt höga resultattillväxten på 2795,5% kan vara svår att upprätthålla på sikt och kan bero på engångseffekter
  • Brist på jämförelsedata från tidigare år gör det svårt att bedöma långsiktiga trender och cykliska mönster i verksamheten

Möjligheter

  • Den mycket höga vinstmarginalen på 42,5% ger utrymme för framtida investeringar och expansion av verksamheten
  • Stark kapitaltillväxt med 23,9% ökning av eget kapital ger goda förutsättningar för att finansiera framtida tillväxt
  • Hög soliditet på 86,0% skapar möjligheter till förmånliga lånevillkor och strategiska investeringar