1 066 538 SEK
Omsättning
▲ 45,9%
353 333 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 13,8%
81,7%
Soliditet
Mycket God
33,1%
Vinstmarginal
Mycket Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-09-20

Substansvärdering

Tillgångar:1 837 808 SEK
Skulder:-310 229 SEK
Substansvärde:1 403 356 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med imponerande tillväxttakt i både omsättning och resultat. Den mycket höga vinstmarginalen på 33,1% och den robusta soliditeten på 81,7% indikerar ett välskött företag med god lönsamhet och finansiell stabilitet. Företaget har etablerats sedan 2015 och har nu nått en fas av accelererad tillväxt med samtliga nyckeltal i stark uppgång.

Företagsbeskrivning

Bolaget utför IT-tjänster, utveckling och support av IT-system, vilket är en bransch med goda möjligheter till skalbarhet och höga marginaler. Den snabba tillväxten i omsättning med bibehållen hög lönsamhet tyder på att företaget har hittat en konkurrenskraftig position på marknaden.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet ökade från 310 499 SEK till 353 333 SEK, en tillväxt på 13,8% som visar att företaget lyckas omvandla högre omsättning till ökad vinst trots den snabba tillväxten.

Soliditet: Soliditeten på 81,7% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket stabilt företag med låg belåning och god kapitalstruktur, vilket ger stor finansiell flexibilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 236 569 SEK till 1 403 356 SEK, en tillväxt på 13,5% som främst drivs av årets starka resultat och kvarhållet vinst.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 730 944 SEK till 1 066 538 SEK, en tillväxt på 45,9% som visar en mycket stark försäljningsutveckling och framgångsrik marknadsexpansion.

Huvudrisker

  • Den snabba tillväxttakten på 45,9% kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Företagets beroende av IT-branschens konjunktur kan medföra cykliska variationer
  • Hög personalberoende i tjänsteföretag kan skapa kapacitetsutmaningar vid fortsatt tillväxt

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 33,1% ger utrymme för investeringar och framtida tillväxt
  • Exceptionell soliditet på 81,7% ger finansiell styrka för expansion och investeringar
  • Stark marknadsposition med ökad omsättning från 730 944 SEK till 1 066 538 SEK visar god kundacceptans

Trendanalys

Företaget har genomgått en dramatisk förändring från en inaktiv fas till en stark tillväxtfas. Efter nollomsättning 2021-2022 startade en kraftig försäljning 2023 som accelererade ytterligare 2024. Resultatet har förbättrats radikalt från förlust till hög vinst, även om vinstmarginalen sjönk något 2024. Tillgångar och eget kapital har ökat avsevärt, vilket visar på investeringar och expansion. Soliditeten sjunker dock successivt på grund av den snabba tillväxten, vilket indikerar ökad belåning. Trenderna pekar på ett framgångsrikt skifte till en växande verksamhet, men med ökad finansiell risk som följd av expansionen.