353 287 SEK
Omsättning
▲ 87,2%
294 279 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 95,3%
74,3%
Soliditet
Mycket God
83,3%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:508 925 SEK
Skulder:-108 747 SEK
Substansvärde:293 178 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med mycket höga tillväxttakter på alla centrala områden. Den extremt höga vinstmarginalen på 83,3% och soliditeten på 74,3% indikerar en mycket lönsam och finansiellt stabil verksamhet. Den snabba tillväxten från en relativt låg bas tyder på att företaget etablerar sig framgångsrikt på marknaden, men den höga tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver konsultverksamhet inom bygg- och anläggning samt om- och tillbyggnader av småhus. Denna typ av verksamhet är typiskt projektbaserad med varierande omsättning mellan perioder, vilket gör den extremt höga vinstmarginalen anmärkningsvärd för branschen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 150 646 SEK till 294 279 SEK, en ökning på 95,3%. Den extremt höga vinstmarginalen på 83,3% är ovanligt hög för branschen och kan tyda på effektiv kostnadskontroll eller specialiserade tjänster med höga marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 74,3% är mycket hög och indikerar ett företag med låg belåning och god finansiell styrka. Detta ger goda förutsättningar för framtida investeringar och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital mer än fördubblades från 115 218 SEK till 293 178 SEK, en tillväxt på 154,5%. Denna starka tillväxt drivs huvudsakligen av årets starka resultat som tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 188 760 SEK till 353 287 SEK, en tillväxt på 87,2%. Detta visar en stark marknadsframgång och ökad verksamhetsvolym.

Huvudrisker

  • Den extremt höga tillväxttakten på över 87% kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 83,3% kan vara svår att bibehålla vid ökad konkurrens eller marknadsförändringar
  • Företagets relativt låga omsättning på 353 287 SEK trots stark tillväxt indikerar fortfarande en begränsad verksamhetsstorlek

Möjligheter

  • Den starka kapitaltillväxten på 154,5% ger goda förutsättningar för att investera i verksamhetens expansion
  • Den höga soliditeten på 74,3% ger utrymme för framtida lånefinansiering till förmånliga villkor
  • Den bevisade förmågan att generera hög lönsamhet skapar goda förutsättningar för framtida investeringar och tillväxt

Trendanalys

Alla nyckeltal visar exceptionellt starka positiva trender med tillväxt över 87% på omsättning, 95% på resultat, 154% på eget kapital och 148% på tillgångar. Denna konsistent starka utveckling över alla områden indikerar en mycket framgångsrik etableringsfas för företaget.