445 781 SEK
Omsättning
▲ 26,2%
361 340 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 22,8%
79,5%
Soliditet
Mycket God
81,1%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:835 384 SEK
Skulder:-130 578 SEK
Substansvärde:507 806 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med mycket höga lönsamhetsmått och imponerande tillväxttakt i alla nyckeltal. Den extremt höga vinstmarginalen på 81,1% och soliditeten på 79,5% indikerar ett mycket effektivt och kapitalstarkt företag. Tillväxten i omsättning (+26,2%), resultat (+22,8%), eget kapital (+73,2%) och tillgångar (+64,2%) visar på en accelererande positiv utveckling där företaget successivt skalar upp sin verksamhet med bibehållen hög lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver konsultverksamhet inom bygg- och anläggning samt om- och tillbyggnader av småhus. Den höga vinstmarginalen är typisk för konsultverksamhet med låga rörkostnader, men nivån på 81,1% är exceptionellt hög även för denna bransch och tyder på mycket effektiv verksamhetsstyrning.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet ökade från 294 279 SEK till 361 340 SEK, en tillväxt på 22,8% som demonstrerar förmåga att öka vinsten i takt med omsättningsökningen.

Soliditet: Soliditeten på 79,5% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket stabilt företag med låg belåningsgrad och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 293 178 SEK till 507 806 SEK, en tillväxt på 73,2% som främst drivs av årets starka resultat och visar på en mycket god kapitalbildning.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 353 287 SEK till 445 781 SEK, en tillväxt på 26,2% som visar på framgångsrik försäljningsutveckling och expansion av verksamheten.

Huvudrisker

  • Den extremt höga vinstmarginalen kan vara svår att upprätthålla långsiktigt i en konjunkturkänslig bransch som bygg och anläggning
  • Företagets snabba tillväxt ställer krav på kapacitetsutbyggnad och professionalisering av organisationen
  • Branschens konjunkturkänslighet kan påverka framtida tillgång till projekt och uppdrag

Möjligheter

  • Den starka kapitalbasen på 507 806 SEK ger goda förutsättningar för ytterligare investeringar och expansion
  • Hög soliditet på 79,5% ger utrymme för eventuell framtida finansiering utan att äventyra stabiliteten
  • Den beprövade affärsmodellen med mycket hög lönsamhet ger goda förutsättningar för kontinuerlig tillväxt och utdelning till ägarna

Trendanalys

Företaget visar en mycket stark och konsekvent positiv utveckling över de senaste tre åren. Omsättningen har mer än fördubblats sedan 2022, vilket tyder på en kraftig tillväxt och expansion av verksamheten. Denna tillväxt har varit extremt lönsam, vilket visas av de mycket höga och stabila vinstmarginalerna på över 80%, och resultatet har ökat i takt med omsättningen. Den finansiella styrkan har förbättrats avsevärt, med ett eget kapital som har mer än fyrdubblats och en soliditet som stadigt har ökat till nära 80%. Denna kombination av explosiv tillväxt, hög lönsamhet och förbättrad balansräkning pekar på en mycket sund och hållbar expansion. Trenderna tyder på ett framgångsrikt företag som är väl positionerat för fortsatt stark utveckling.