2 791 000 SEK
Omsättning
● 0%
402 000 SEK
Resultat efter finansnetto
● 0%
12,8%
Soliditet
Stabil
13,2%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 671 940 SEK
Skulder:-2 308 877 SEK
Substansvärde:263 063 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark start med en omsättning på över 3 miljoner kronor och ett positivt resultat på 402 000 kronor under första verksamhetsåret. Den höga vinstmarginalen på 13,2% indikerar effektiv kostnadskontroll och lönsamhet i den initiala fasen. Soliditeten på 12,8% är dock relativt låg, vilket tyder på ett betydande skuldfinansierat kapital. Företaget befinner sig i en expansionsfas med betydande tillgångar på 2,7 miljoner kronor, men saknar historiska data för trendanalys.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet inom rundvirkestransport med säte i Uppsala. Denna typ av verksamhet kräver vanligtvis betydande investeringar i transportfordon och utrustning, vilket förklarar de höga tillgångarna och den relativt låga soliditeten under uppstartsfasen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet uppgick till 402 000 SEK under första året, vilket är en stark start med en vinstmarginal på 13,2% som indikerar god lönsamhet från början.

Soliditet: Soliditeten på 12,8% är låg och indikerar att endast 12,8% av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta är vanligt under uppstartsfasen men medför finansiell sårbarhet.

Eget kapital: Eget kapital uppgick till 263 063 SEK, vilket är startkapitalnivån. Resultatet har bidragit positivt till kapitalet, men större delen av tillgångarna är finansierade genom skulder.

Nettoomsättning: Omsättningen uppgick till 3 046 544 SEK under första verksamhetsåret. Detta representerar startnivån för företaget utan tidigare jämförelseår.

Huvudrisker

  • Låg soliditet på 12,8% skapar finansiell sårbarhet vid oförutsedda händelser
  • Betydande skuldfinansiering med 2 408 877 SEK i skulder (beräknat från tillgångar minus eget kapital)
  • Saknad historisk data gör det svårt att bedöma långsiktig hållbarhet och trendutveckling

Möjligheter

  • Stark start med omsättning på 3 046 544 SEK och vinst på 402 000 SEK under första året
  • Hög vinstmarginal på 13,2% visar god kostnadseffektivitet i verksamheten
  • Tillgångar på 2 671 940 SEK ger en solid bas för fortsatt verksamhetsexpansion
  • Brist på konkurrens i tidigare år ger möjlighet att etablera marknadsposition