3 208 531 SEK
Omsättning
▲ 100,2%
2 613 932 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 222,7%
88,4%
Soliditet
Mycket God
81,5%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:7 425 986 SEK
Skulder:-698 620 SEK
Substansvärde:5 931 366 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Ukraina kriget har väsentligt påverkat de allmänna marknadsförutsättningarna vad gäller osäkerhet och risk. För närvarande är det osäkert när samhället återgår till det normala, men redan nu står det klart att effekterna på världsekonomin blir påtagliga. Ännu är det för tidigt att se exakt vilka effekterna blir på bolagets verksamhet.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Ukraina-kriget har identifierats som en väsentlig extern riskfaktor som skapat osäkerhet i marknadsförutsättningarna.
  • Företaget noterar att effekterna på världsekonomin blir påtagliga, men att det är för tidigt att se exakta effekter på den egna verksamheten.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med mer än fördubbling av omsättningen och en tredubbling av resultatet. Den mycket höga vinstmarginalen på 81,5% och soliditeten på 88,4% indikerar en mycket lönsam verksamhet med minimal skuldsättning. Den snabba tillväxten tyder på att företaget antingen har etablerat sig på marknaden eller genomgått en betydande transformation av sin verksamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt inom professionell skidåkning, träning, materialutveckling, föreläsning, utbildning samt massmediebevakning av alpina tävlingar. Verksamheten inkluderar även förvaltning och handel med värdepapper samt fast egendom. Den breda verksamhetsbeskrivningen kan förklara den höga lönsamheten genom diversifierade intäktskällor.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 810 081 SEK till 2 613 932 SEK, en ökning på 222,7%. Den extremt höga vinstmarginalen på 81,5% tyder på en verksamhet med låga rörliga kostnader eller högt värdeade tjänster/produkter.

Soliditet: Soliditeten på 88,4% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket stabilt företag med minimal skuldsättning och god förmåga att motstå ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 4 713 054 SEK till 5 931 366 SEK, en tillväxt på 25,9%. Denna ökning beror främst på det starka resultatet under året.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 617 451 SEK till 3 208 531 SEK, en tillväxt på 100,2%. Denna fördubbling indikerar antingen framgångsrik expansion eller att företaget tagit sig in på nya marknader.

Huvudrisker

  • Externa makroekonomiska faktorer som kriget i Ukraina kan påverka verksamheten negativt trots stark intern ekonomi.
  • Den exceptionellt höga tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt.
  • Den breda verksamhetsbeskrivningen kan innebära risker kopplade till fokus och specialisering.

Möjligheter

  • Mycket stark balansräkning med hög soliditet ger utrymme för framtida investeringar och expansion.
  • Den bevisade förmågan att mer än fördubbla omsättningen visar på en skalbar affärsmodell.
  • Diversifierad verksamhet ger möjlighet att anpassa sig till förändrade marknadsförhållanden.

Trendanalys

Alla nyckeltal visar stark positiv trend: omsättning (+100,2%), resultat (+222,7%), eget kapital (+25,9%) och tillgångar (+35,9%). Företaget befinner sig i en accelererad tillväxtfas med förbättring inom alla områden.