3 314 208 SEK
Omsättning
▲ 3,3%
2 624 620 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 0,4%
86,7%
Soliditet
Mycket God
79%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:9 970 845 SEK
Skulder:-1 027 638 SEK
Substansvärde:7 486 207 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell hälsa med mycket hög lönsamhet och soliditet. Trots en blygsam omsättningstillväxt på 3,3% genererar verksamheten ett stabilt och mycket högt resultat. Den kraftiga tillväxten i eget kapital (+26,2%) och tillgångar (+34,3%) indikerar en betydande ackumulering av värde och en stark balansräkning. Företaget verkar vara en mycket välskött verksamhet med fokus på hög marginal snarare än volymtillväxt.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt inom professionell skidåkning, träning, materialutveckling, föreläsning och mediebevakning av alpina tävlingar. Verksamheten inkluderar även förvaltning av värdepapper och fastigheter. Den mycket höga vinstmarginalen på 79,0% tyder på att företaget antingen har unika, högt värderade tjänster (t.ex. experttjänster från en känd profil) eller en betydande inkomst från kapitalförvaltning, vilket är förenligt med dess verksamhetsbeskrivning.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades marginellt från 2 613 932 SEK till 2 624 620 SEK, en ökning med 10 688 SEK eller +0,4%. Den extremt höga vinstmarginalen på 79,0% förblir oförändrad stark.

Soliditet: En soliditet på 86,7% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket lågt belåningsgrad och finansiell stabilitet. Företaget är i stort sett skuldfritt i förhållande till sina tillgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 5 931 366 SEK till 7 486 207 SEK, en tillväxt på 1 554 841 SEK eller +26,2%. Denna förbättring kan huvudsakligen härledas till årets starka resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 3 208 531 SEK till 3 320 616 SEK, en positiv men blygsam tillväxt på 112 085 SEK eller +3,3%. Detta indikerar en stabil kundbas snarare än explosiv volymtillväxt.

Huvudrisker

  • Företagets omsättning är relativt låg och dess framgång verkar bero på en mycket smal produkt-/tjänsteportfölj eller ett fåtal kunder, vilket skapar sårbarhet för förändringar i efterfrågan.
  • Den minimala resultattillväxten på +0,4% trots ökad omsättning kan tyda på stigande kostnader eller en något lägre marginal på nya affärer.

Möjligheter

  • Den extremt starka balansräkningen med 7,5 MSEK i eget kapital ger utrymme för investeringar i ny verksamhet, expansion eller förvärv utan att ta på sig skulder.
  • Den mycket höga kassagenereringen från den lönsamma kärnverksamheten ger möjlighet till utdelning till ägarna eller reinvestering.

Trendanalys

Alla trender pekar på förbättring: omsättning (+3,3%), resultat (+0,4%), eget kapital (+26,2%) och tillgångar (+34,3%). Den dominerande trenden är en kraftig förstärkning av företagets balansräkning och finansiella styrka.