10 931 424 SEK
Omsättning
▲ 204,9%
1 778 187 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 738,2%
59,6%
Soliditet
Mycket God
16,3%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 856 856 SEK
Skulder:-964 805 SEK
Substansvärde:966 205 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Intäkterna har varit betydligt högre detta räkenskapsår då ett befintligt avtal har haft en tillfällig ökning.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Intäkterna har varit betydligt högre detta räkenskapsår då ett befintligt avtal har haft en tillfällig ökning.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionell tillväxt under 2023 med kraftiga förbättringar inom samtliga nyckeltal. Den dramatiska ökningen i omsättning och resultat indikerar en tydlig expansion av verksamheten, medan den höga soliditeten på 59,6% ger en stabil finansierad bas. Den tillfälliga karaktären av intäktsökningen enligt årsredovisningen pekar dock på att denna tillväxt kan vara osäker för framtiden utan nya avtal.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver markarbeten med säte i Arjeplog, Norrbottens län. Denna typ av verksamhet är ofta projektbaserad och beroende av större entreprenadavtal, vilket förklarar de stora fluktuationerna i omsättning mellan år.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 212 136 SEK till 1 778 187 SEK, en ökning på 738,2%. Denna förbättring visar att företaget lyckats skala upp verksamheten med god lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 59,6% är mycket stark och indikerar att företaget är väl kapitaliserat med låg belåningsgrad, vilket ger god finansiell stabilitet och kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 130 767 SEK till 966 205 SEK, en tillväxt på 638,9%. Denna starka ökning är direkt kopplad till det höga årets resultat och stärker företagets balansräkning avsevärt.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade dramatiskt från 3 588 298 SEK till 10 931 424 SEK, en tillväxt på 204,9%. Denna extremt höga ökning förklaras av ett befintligt avtal med tillfällig ökning.

Huvudrisker

  • Företagets exceptionella tillväxt är starkt kopplad till en tillfällig ökning i ett befintligt avtal, vilket skapar osäkerhet kring framtida intäkter.
  • En tillbakagång till tidigare omsättningsnivåer på cirka 3,5 miljoner SEK skulle innebära en dramatisk nedgång på över 200%.
  • Projektbaserad verksamhet med stora avtal kan leda till betydande säsongsvariationer och ojämn intäktsbildning.

Möjligheter

  • Företaget har visat kapacitet att hantera stora projekt med mycket god lönsamhet (16,3% vinstmarginal).
  • Den starka balansräkningen med eget kapital på nära 1 miljon SEK och soliditet på 59,6% ger goda förutsättningar för att investera i ny utrustning och konkurrera om fler stora avtal.
  • Den etablerade verksamheten sedan 2021 kombinerat med den starka finansiella positionen skapar en god utgångspunkt för att säkra nya avtal och bygga vidare på framgången.

Trendanalys

Alla trender visar exceptionellt starka förbättringar: omsättningstillväxt +204,9%, resultattillväxt +738,2%, eget kapital tillväxt +638,9% och tillgångstillväxt +250,8%. Denna kombination av extrem tillväxt i både lönsamhet och soliditet är mycket positiv men samtidigt ovanlig och kan indikera en unik situation snarare än en hållbar långsiktig trend.