7 657 880 SEK
Omsättning
▼ 30%
291 563 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 83,6%
55,4%
Soliditet
Mycket God
3,8%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:3 479 300 SEK
Skulder:-1 313 000 SEK
Substansvärde:1 003 341 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en tydligt blandad ekonomisk bild med allvarliga utmaningar i rörelseresultatet samtidigt som balansräkningen förbättras. Den kraftiga nedgången i både omsättning (-29,9%) och resultat (-83,6%) indikerar betydande operativa problem, medan ökningen av tillgångar (+21,8%) och eget kapital (+3,8%) visar på en fortsatt kapitalbas. Den höga soliditeten på 55,4% ger viss finansiell stabilitet trots den dramatiska lönsamhetsförsämringen.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver markarbeten med säte i Arjeplog, Norrbottens län. Denna typ av verksamhet är typiskt projektbaserad och konjunkturkänslig, vilket kan förklara de stora fluktuationerna i omsättning och resultat. Branschen är kapitalintensiv med behov av maskiner och utrustning, vilket stämmer överens med den betydande tillgångstillväxten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet kollapsade från 1 778 187 SEK till 291 563 SEK, en minskning på 1 486 624 SEK (-83,6%). Den extremt mycket större resultatnedgången jämfört med omsättningsminskningen tyder på minskade marginaler eller ökade kostnader.

Soliditet: Soliditeten på 55,4% är mycket stark och visar att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta ger företaget god finansiell stabilitet och bättre möjligheter att hantera kriser trots den svaga lönsamheten.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 966 205 SEK till 1 003 341 SEK, en förbättring på 37 136 SEK (+3,8%). Denna ökning kommer från årets resultat på 291 563 SEK, vilket indikerar att företaget troligen har betalat utdelning eller haft andra kapitalutflöden.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 10 931 424 SEK till 7 692 298 SEK, en nedgång på 3 239 126 SEK (-29,9%). Detta indikerar antingen färre projekt, lägre priser eller både och under 2024.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 1 486 624 SEK (-83,6%) visar på allvarliga lönsamhetsproblem
  • Betydande omsättningsminskning på 3 239 126 SEK (-29,9%) indikerar minskad marknadsandel eller efterfrågan
  • Låg vinstmarginal på endast 3,8% ger begränsat utrymme för ytterligare kostnadsökningar eller prispress

Möjligheter

  • Stark soliditet på 55,4% ger god finansiell stabilitet och kreditvärdighet
  • Tillgångstillväxt på 622 444 SEK (+21,8%) visar på investeringar i verksamheten för framtida tillväxt
  • Positivt resultat trots svåra förhållanden visar på företagets överlevnadsförmåga

Trendanalys

Företaget visar en tydlig negativ trend i rörelseprestanda med kraftiga nedgångar i både omsättning och resultat, men en positiv trend i balansräkningen med ökade tillgångar och stärkt eget kapital. Denna divergens kan indikera att företaget investerar för framtiden samtidigt som nuvarande verksamhet presterar dåligt.