1 978 419 SEK
Omsättning
▼ 28,5%
293 042 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 35,4%
60,7%
Soliditet
Mycket God
14,8%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:3 566 036 SEK
Skulder:-1 342 920 SEK
Substansvärde:1 931 489 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en motsägelsefull bild med stark lönsamhet men betydande nedgång i både omsättning och resultat. Den höga soliditeten på över 60% och vinstmarginalen på 14,8% indikerar ett finansiellt stabilt företag med god förmåga att generera vinst. Trots kraftiga nedgångar i omsättning (-28,5%) och resultat (-35,4%) har företaget lyckats öka sitt eget kapital med 13,4%, vilket tyder på en aktiv kapitalförvaltning. Situationen pekar mot ett företag som genomgår en omställningsfas med fokus på lönsamhet snarare än volymtillväxt.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver bygg, entreprenad- och anläggningsverksamhet med inriktning på snickeri, målning, underhåll och lokalvård. Denna typ av verksamhet är typiskt projektbaserad och konjunkturkänslig, vilket kan förklara de fluktuationer i omsättning som syns i siffrorna.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 453 680 SEK till 293 042 SEK, en minskning med 160 638 SEK (-35,4%). Trots den kraftiga omsättningsminskningen har företaget behållit en anmärkningsvärt hög vinstmarginal.

Soliditet: Soliditeten på 60,7% är mycket stark och visar att företaget har låg belåningsgrad och god förmåga att klara av ekonomiska nedgångar. Detta är en betydande styrka i nuvarande läge.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 702 937 SEK till 1 931 489 SEK, en förbättring med 228 552 SEK (+13,4%). Denna ökning kommer sannolikt från återinvesterat resultat och stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 2 781 751 SEK till 1 978 419 SEK, en nedgång med 803 332 SEK (-28,5%). Detta indikerar antingen färre projekt, lägre priser eller en strategisk omriktning mot mindre men mer lönsamma uppdrag.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 803 332 SEK kan indikera förlorade kunder, konkurrensproblem eller svag efterfrågan i branschen
  • Resultatet sjönk med 160 638 SEK vilket, om trenden fortsätter, kan hota den långsiktiga lönsamheten
  • Tillgångarna minskade med 435 938 SEK (-10,9%), vilket kan tyda på nedskalning eller avveckling av kapital

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 14,8% visar att företaget kan vara effektivt och ha stark prissättningskraft
  • Soliditeten på 60,7% ger utrymme för investeringar eller att ta sig igenom svårare perioder
  • Ökning av eget kapital med 228 552 SEK stärker balansräkningen och ger finansiell stabilitet