2 018 821 SEK
Omsättning
▲ 2%
172 041 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 41,3%
69,9%
Soliditet
Mycket God
8,5%
Vinstmarginal
Stabil
100 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-10-14

Substansvärdering

Tillgångar:3 287 869 SEK
Skulder:-964 187 SEK
Substansvärde:2 202 286 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stabila intäkter men oroande resultatutveckling. Omsättningen har ökat marginellt med 2,0% till 2 018 821 SEK, vilket indikerar en bibehållen verksamhetsvolym. Däremot har resultatet rasat med 41,3% till 172 041 SEK, vilket tyder på ökade kostnader eller lägre lönsamhet. Den höga soliditeten på 69,9% ger dock en god finansiell buffert. Företaget verkar vara etablerat sedan 2016 men möter utmaningar med lönsamheten trots stabila intäkter.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver bygg, entreprenad- och anläggningsverksamhet med inriktning på snickeri, målning, underhåll och lokalvård. Denna typ av verksamhet är typiskt projektbaserad med varierande lönsamhet beroende på materialkostnader och konkurrens.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk dramatiskt med 121 001 SEK från 293 042 SEK till 172 041 SEK, en minskning på 41,3% som indikerar betydande lönsamhetsproblem trots högre omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 69,9% är exceptionellt stark och visar att företaget har låg belåning och god finansiell stabilitet, vilket ger goda förutsättningar att hantera perioder med sämre lönsamhet.

Eget kapital: Eget kapital ökade med 270 797 SEK från 1 931 489 SEK till 2 202 286 SEK, en tillväxt på 14,0% som främst drivs av årets resultat trots dess nedgång.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade med 40 402 SEK från 1 978 419 SEK till 2 018 821 SEK, en positiv men blygsam tillväxt på 2,0% som visar att företaget behåller sina kunder trots konkurrens.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatminskning på 41,3% trots ökad omsättning indikerar allvarliga lönsamhetsproblem
  • Tillgångarna minskade med 278 167 SEK till 3 287 869 SEK, vilket kan tyda på nedskrivningar eller försäljning av tillgångar
  • Bristande kostnadskontroll då resultatet faller trots högre intäkter

Möjligheter

  • Stark soliditet på 69,9% ger utrymme för investeringar och expansion
  • Omsättningstillväxt på 2,0% visar att företaget fortfarande lockar kunder
  • Eget kapital ökade med 270 797 SEK till 2 202 286 SEK, vilket stärker den långsiktiga stabiliteten