783 000 SEK
Omsättning
▲ 36,7%
695 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 44,5%
92,9%
Soliditet
Mycket God
88,8%
Vinstmarginal
Mycket Hög
250 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-07-01

Substansvärdering

Tillgångar:2 072 734 SEK
Skulder:-133 182 SEK
Substansvärde:1 869 552 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med mycket höga tillväxttakter på alla centrala områden. Den extremt höga vinstmarginalen på 88,8% och soliditeten på 92,9% indikerar ett mycket lönsamt och stabilt företag med minimal skuldsättning. Den snabba tillväxten i både omsättning och resultat tyder på ett välskött företag i en expansiv fas.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver redovisningsverksamhet med säte i Nynäshamn och har varit registrerat sedan 2013. Den höga vinstmarginalen är typisk för tjänsteföretag inom redovisning där lönekostnader ofta är den största kostnaden och skalbarheten är god.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 481 000 SEK till 695 000 SEK, en ökning på 44,5%. Denna högre tillväxt än omsättningen indikerar förbättrad lönsamhet och effektivitet.

Soliditet: Soliditeten på 92,9% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket stabilt finansielt med minimalt beroende av lånade medel.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 317 778 SEK till 1 869 552 SEK, en tillväxt på 41,9%. Denna starka tillväxt drivs huvudsakligen av årets excellenta resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 573 180 SEK till 783 356 SEK, en tillväxt på 36,6%. Detta visar en stark försäljningsutveckling och framgångsrik verksamhetsexpansion.

Huvudrisker

  • Företagets extremt höga vinstmarginal kan vara svår att upprätthålla långsiktigt i en konkurrensutsatt bransch
  • Tillväxttakten på över 40% kan vara svår att bibehålla utan att investera i större organisation eller teknik
  • Företagets relativa storlek (omsättning under 1 miljon SEK) gör det sårbart för förlust av större kunder

Möjligheter

  • Den exceptionella lönsamheten ger utrymme för investeringar i tillväxt och expansion
  • Hög soliditet ger god kapacitet att ta lån för framtida investeringar om så önskas
  • Starka trender i alla nyckeltal indikerar ett välpositionerat företag med god konkurrenskraft

Trendanalys

Alla centrala nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättning (+36,6%), resultat (+44,5%), eget kapital (+41,9%) och tillgångar (+40,9%). Den konsekvent höga tillväxten över alla områden indikerar en mycket positiv och hållbar utveckling.