825 000 SEK
Omsättning
▲ 5,4%
792 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 14%
92%
Soliditet
Mycket God
96%
Vinstmarginal
Mycket Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-10-07

Substansvärdering

Tillgångar:2 503 011 SEK
Skulder:-185 638 SEK
Substansvärde:2 247 373 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med mycket höga lönsamhetsmått och imponerande tillväxttakt. Med en vinstmarginal på 96% och soliditet på 92% befinner sig bolaget i en mycket stabil finansiell position. Alla nyckeltal visar positiv utveckling från föregående år, vilket indikerar ett välskött företag med god kontroll över sin verksamhet. Den höga soliditeten ger företaget goda förutsättningar för framtida investeringar och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver redovisningsverksamhet med säte i Nynäshamn och är registrerat sedan 2013, vilket innebär att det är ett etablerat företag med över 10 års erfarenhet. Redovisningsbranschen kännetecknas vanligtvis av stabila intäkter och relativt låga kapitalkrav, vilket stämmer väl med den höga soliditeten och vinstmarginalen som företaget uppvisar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 695 000 SEK till 792 000 SEK, en ökning med 97 000 SEK eller 14.0%, vilket indikererar effektivitet i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 92.0% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket välkapitaliserat med minimala skulder, vilket ger stor finansiell stabilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 1 869 552 SEK till 2 247 373 SEK, en tillväxt på 377 821 SEK eller 20.2%, främst driven av det starka resultatet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 783 356 SEK till 825 061 SEK, en tillväxt på 5.4% som visar en stabil utveckling av verksamheten.

Huvudrisker

  • Företagets omsättningstillväxt på 5.4% är betydligt lägre än resultat- och kapitaltillväxten, vilket kan indikera begränsad marknadsexpansion
  • Den extremt höga vinstmarginalen på 96% kan vara svår att upprätthålla långsiktigt i en konkurrensutsatt bransch
  • Företagets starka beroende av redovisningstjänster gör det sårbart för teknologiska förändringar och automatisering

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga soliditeten på 92.0% ger utrymme för investeringar i verksamhetens expansion eller diversifiering
  • Resultattillväxten på 14.0% överträffar omsättningstillväxten, vilket visar på förbättrad lönsamhet och operativ effektivitet
  • Tillgångstillväxten på 20.8% indikerar god kapitalallokering och potential för framtida avkastning

Trendanalys

Alla trender visar FÖRBÄTTRING: omsättning (+5.4%), resultat (+14.0%), eget kapital (+20.2%) och tillgångar (+20.8%). Denna konsekvent positiva utveckling över alla nyckeltal indikerar ett företag i stark tillväxtfas med god operativ styrning. Skillnaden i tillväxttakt mellan omsättning (5.4%) och resultat (14.0%) tyder på förbättrad lönsamhet genom kostnadseffektivisering eller högre priser.