2 551 200 SEK
Omsättning
▲ 5,3%
96 858 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 51,1%
48%
Soliditet
Mycket God
3,8%
Vinstmarginal
Låg
100 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-04-29

Substansvärdering

Tillgångar:575 122 SEK
Skulder:-263 520 SEK
Substansvärde:155 102 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en oroande negativ utveckling trots en blygsam omsättningsökning. Resultatet har mer än halverats, eget kapital har minskat kraftigt och tillgångarna har reducerats med nästan en tredjedel. Den positiva omsättningstillväxten på 5,3% är den enda ljuspunkten i en annars mycket svag ekonomisk bild. Företaget verkar befinna sig i en utmanande fas med avsevärt försämrad lönsamhet och kapitalstruktur.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver byggnadsverksamhet, snickeri och byggentreprenad, vilket är en bransch med typisvis varierande projektstorlekar och osäker kundbas. Denna verksamhetstyp kräver ofta betydande rörelsekapital för material och underleverantörer, vilket gör kapitalstrukturen särskilt viktig.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk dramatiskt från 197 977 SEK till 96 858 SEK, en minskning med 101 119 SEK eller 51,1%. Denna kraftiga resultatförsämring tyder på ökade kostnader eller lägre marginaler på projekten.

Soliditet: Soliditeten på 48,0% är fortfarande relativt god och visar att merparten av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta är en positiv faktor trots den negativa utvecklingen.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 298 014 SEK till 155 102 SEK, en reduktion med 142 912 SEK eller 48,0%. Denna minskning korrelerar direkt med det sämre årets resultat och påverkar företagets finansiella styrka negativt.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 422 770 SEK till 2 551 200 SEK, en positiv tillväxt på 128 430 SEK eller 5,3%. Detta indikerar att företaget fortfarande lyckas generera intäkter trots svårigheter.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatminskning på 101 119 SEK eller 51,1% som hotar företagets långsiktiga lönsamhet
  • Eget kapital har reducerats med 142 912 SEK, vilket begränsar företagets möjligheter till investeringar och expansion
  • Tillgångsminskning på 217 730 SEK kan indikera att företaget sålt av tillgångar eller haft avskrivningar

Möjligheter

  • Omsättningstillväxt på 5,3% visar att företaget fortfarande har kunder och marknadsnärvaro
  • Soliditeten på 48,0% ger fortfarande en god kapitalbas trots nedgången
  • Positivt resultat på 96 858 SEK trots svårigheter visar att verksamheten fortfarande är lönsam