2 132 965 SEK
Omsättning
▼ 16,4%
342 985 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 254,1%
57%
Soliditet
Mycket God
16,1%
Vinstmarginal
Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2025-05-21

Substansvärdering

Tillgångar:784 066 SEK
Skulder:-282 997 SEK
Substansvärde:258 069 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal utveckling med en tydlig omsättningsminskning men samtidigt en kraftig resultatförbättring. Den höga vinstmarginalen på 16,1% och soliditeten på 57,0% indikerar ett effektivt och stabilt företag som lyckats öka sin lönsamhet trots lägre omsättning. Tillgångarna har ökat betydligt, vilket tyder på investeringar som kan bära framtida tillväxt.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver byggnadsverksamhet, snickeri och byggentreprenad, vilket är en cyklisk bransch känslig för konjunktursvängningar. Denna verksamhet kräver vanligtvis betydande tillgångar och kapital för att kunna hantera projektbaserad verksamhet med varierande omsättning.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 96 858 SEK till 342 985 SEK, en ökning med 246 127 SEK (+254,1%). Denna kraftiga vinstökning trots lägre omsättning indikerar förbättrad effektivitet eller högre marginaler på projekten.

Soliditet: Soliditeten på 57,0% är mycket stark och visar att företaget är väl kapitaliserat med låg belåning. Detta ger god finansiell stabilitet och bättre möjligheter att ta lån för framtida investeringar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 155 102 SEK till 258 069 SEK, en tillväxt på 102 967 SEK (+66,4%). Denna ökning drivs främst av det starka resultatet som tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 2 551 200 SEK till 2 132 965 SEK, en nedgång på 418 235 SEK (-16,4%). Detta kan tyda på färre projekt eller mindre omfattande uppdrag under året.

Huvudrisker

  • Omsättningsminskning på 16,4% kan indikera minskad efterfrågan eller konkurrensproblem
  • Byggbranschens konjunkturkänslighet utgör en risk vid ekonomisk nedgång
  • Relativt låg omsättning på 2,1 miljoner SEK kan begränsa skalbarheten

Möjligheter

  • Exceptionellt stark vinsttillväxt på 254% visar på god operativ effektivitet
  • Hög soliditet på 57% ger utrymme för investeringar och expansion
  • Tillgångstillväxt på 36% till 784 066 SEK kan underlätta större projekt
  • Vinstmarginal på 16,1% är mycket konkurrenskraftig inom branschen

Trendanalys

Omsättningen visar en tydlig volatilitet med en kraftig nedgång från 2023 till 2024 efter en initial uppgång. Resultatet efter finansnetto har varit mycket varierande, med en dramatisk förbättring 2024 efter en betydande försämring 2023, vilket indikerar en osäker lönsamhet. Eget kapital och tillgångar följer en liknande volatil trend med en stark återhämtning 2024 efter en nedgång. Soliditeten och vinstmarginalen förbättrades dock markant under 2024, vilket tyder på en effektivisering och en starkare finansiell struktur. Trenderna pekar på ett företag som genomgått en omställning med fokus på lönsamhet trots lägre omsättning, vilket kan vara en positiv indikator för en mer stabil framtid.