9 145 000 SEK
Omsättning
▼ 18,8%
1 644 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 37,7%
78%
Soliditet
Mycket God
18%
Vinstmarginal
Hög
1 000 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-10-25

Substansvärdering

Tillgångar:6 501 791 SEK
Skulder:-937 073 SEK
Substansvärde:3 118 882 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka finansiella fundament men oroande rörelseriktningar. Trots en betydande nedgång i både omsättning och resultat uppvisar bolaget fortsatt hög lönsamhet och exceptionellt stark soliditet. Den ökade kapitalbasen och tillgångstillväxten indikerar en stabil finansiell struktur, men de kraftiga nedgångarna i försäljning och vinst tyder på utmaningar i den operativa verksamheten. Företaget verkar vara i en fas av omställning eller konjunkturkänslighet där den finansiella styrkan fungerar som en buffert mot negativa trender.

Företagsbeskrivning

Företaget är etablerat inom montering, svets- och plåtarbeten för bygg- och industribranschen, med verksamhet sedan 1997 och bolagisering 2004. Denna typ av verksamhet är typiskt konjunkturkänslig och projekthanterad, vilket kan förklara de volatila omsättningstrenderna. Branschen kräver ofta betydande investeringar i maskiner och utrustning, vilket speglas i tillgångsbasen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 2 639 000 SEK till 1 644 000 SEK, en minskning på 995 000 SEK eller 37,7%. Trots den kraftiga nedgången kvarstår ett anmärkningsvärt högt absolut resultat.

Soliditet: Soliditeten på 78,0% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket lågt belåningsgrad och stor finansiell styrka. Detta ger företaget god kreditvärdighet och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 2 833 713 SEK till 3 118 882 SEK, en förbättring på 285 169 SEK eller 10,1%. Denna ökning beror sannolikt på att en del av årets vinst har balanserats i företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 11 294 809 SEK till 9 152 182 SEK, en nedgång på 2 142 627 SEK eller 18,8%. Denna betydande minskning tyder på färre projekt eller lägre volym i den operativa verksamheten.

Huvudrisker

  • Kraftig nedgång i omsättning med 2 142 627 SEK indikerar potentiell förlust av kunder eller marknadsandelar.
  • Resultatminskning på 995 000 SEK är betydande och kan tyda på sämre lönsamhet per projekt eller högre kostnader.
  • Den negativa trenden i både omsättning och resultat kan vara tecken på konjunkturkänslighet eller strukturella utmaningar i branschen.

Möjligheter

  • Exceptionellt hög soliditet på 78,0% ger utrymme för investeringar eller expansion utan extern finansiering.
  • Trots nedgången uppvisar företaget fortfarande en hög vinstmarginal på 18,0% som visar på god kostnadskontroll.
  • Tillväxt i eget kapital med 285 169 SEK stärker den finansiella basen för framtida verksamhet.