7 383 000 SEK
Omsättning
▼ 19,3%
772 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 53%
84%
Soliditet
Mycket God
10,2%
Vinstmarginal
Hög
1 000 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2025-10-22

Substansvärdering

Tillgångar:5 548 574 SEK
Skulder:-529 070 SEK
Substansvärde:3 243 059 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2025) i

Sammanfattning

Företaget visar en motstridig bild med starka finansiella grundförhållanden men oroande negativa trender. Den exceptionellt höga soliditeten på 84.0% och fortfarande goda vinstmarginal på 10.2% indikerar ett välskött företag med finansiell stabilitet. Emellertid uppvisar företaget betydande nedgångar i både omsättning (-19.3%) och resultat (-53.0%), vilket tyder på allvarliga utmaningar i verksamheten. Den positiva utvecklingen i eget kapital (+4.0%) är en ljuspunkt men räcker inte för att motverka den övergripande negativa trenden. Företaget befinner sig i en svacka trots stark balansräkning.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt inom montering inom bygg- och industribranschen samt svets- och plåtarbeten, med verksamhet sedan 1997 och registrerat som bolag sedan 2004. Som ett etablerat företag inom en cyklisk bransch är det sannolikt känsligt för konjunktursvängningar i bygg- och industrisektorerna, vilket kan förklara de senaste årens nedgång.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 1 644 000 SEK till 772 000 SEK, en minskning på 872 000 SEK eller 53.0%. Denna dramatiska resultatnedgång är större än omsättningsminskningen, vilket tyder på minskad lönsamhet per omsatt krona.

Soliditet: Soliditeten på 84.0% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåning. Detta ger goda förutsättningar att klara av konjunkturnedgångar och investera för framtiden.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 3 118 882 SEK till 3 243 059 SEK, en förbättring på 124 177 SEK eller 4.0%. Denna ökning beror sannolikt på att en del av vinsten har återinvesterats i företaget trots den minskade totala vinsten.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 9 152 182 SEK till 7 549 881 SEK, en nedgång på 1 602 301 SEK eller 19.3%. Denna betydande minskning indikerar försämrad marknadsposition eller minskad efterfrågan.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 19.3% från 9 152 182 SEK till 7 549 881 SEK indikerar försämrad marknadsposition
  • Resultatnedgång på 53.0% från 1 644 000 SEK till 772 000 SEK visar på allvarliga lönsamhetsproblem
  • Minskande tillgångar från 6 501 791 SEK till 5 548 574 SEK kan indikera nedskalning eller försämrad kapacitet

Möjligheter

  • Exceptionellt hög soliditet på 84.0% ger utrymme för investeringar och krisberedskap
  • Fortfarande positivt resultat på 772 000 SEK trots svåra förhållanden visar på företagets motståndskraft
  • Tillväxt i eget kapital med 124 177 SEK till 3 243 059 SEK stärker balansräkningen