1 225 000 SEK
Omsättning
▼ 16,1%
605 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 24,8%
68,4%
Soliditet
Mycket God
49,4%
Vinstmarginal
Mycket Hög
209 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2025-12-12

Substansvärdering

Tillgångar:2 708 517 SEK
Skulder:-696 411 SEK
Substansvärde:1 241 106 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2025) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal bild med starka balansräkningstal men negativa rörelsetrender. Soliditeten är mycket hög och vinstmarginalen exceptionell, vilket indikerar en stabil finansiell struktur och effektiv lönsamhet per såld krona. Samtidigt visar både omsättning och resultat kraftig negativ tillväxt, vilket pekar på en betydande nedgång i verksamhetsvolymen. Den ökade balansomslutningen och det starka eget kapitalet tyder på att företaget kan ha tagit ut vinster eller omstrukturerat, men den minskande omsättningen är en varningssignal för den långsiktiga hållbarheten om trenden fortsätter.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver svets- och smidesverksamhet i Lenhovda, en typ av tillverknings- och reparationsindustri som ofta är cyklisk och känslig för investeringsklimatet i näringslivet. Sådana verksamheter har vanligtvis betydande fasta tillgångar (maskiner, utrustning) och arbetskraftskostnader. Den mycket höga vinstmarginalen är ovanligt bra för branschen och kan tyda på en specialiserad nisch, hög effektivitet eller låga rörliga kostnader.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 804 000 SEK till 605 000 SEK, en minskning på 199 000 SEK eller 24.8%. Resultatnedgången är större i procent än omsättningsnedgången, vilket kan tyda på minskad skalekonomi eller oförändrade fasta kostnader trots lägre intäkter.

Soliditet: Soliditeten på 68.4% är mycket stark och långt över branschgenomsnitt. Det innebär att nära 70% av företagets tillgångar finansieras av eget kapital, vilket ger låg belåningsgrad och stor finansiell motståndskraft mot nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 092 348 SEK till 1 241 106 SEK, en förbättring på 148 758 SEK. Denna ökning beror sannolikt på att årets vinst på 605 000 SEK har tillförts kapitalet, eventuellt efter utdelning eller andra justeringar.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 460 248 SEK till 1 225 312 SEK, en nedgång på 234 936 SEK eller 16.1%. Detta är en betydande negativ förändring som indikerar färre kundorder eller lägre försäljningsvolym.

Huvudrisker

  • Kraftig nedgång i omsättning på 16.1% kan vara en indikation på förlorade kunder, svag efterfrågan eller hårdare konkurrens.
  • Resultatet sjönk med 24.8%, vilket är en snabbare nedgång än omsättningen och kan hota den exceptionellt höga vinstmarginalen om trenden fortsätter.
  • Företagets verksamhet (svets/smide) är ofta beroende av investeringar i näringslivet och kan vara sårbart för en ekonomisk nedgång.

Möjligheter

  • Mycket hög soliditet på 68.4% ger utrymme för investeringar, lån eller att klara av en period med sämre lönsamhet.
  • Exceptionellt hög vinstmarginal på 49.4% visar att företaget är mycket effektivt och lönsamt per krona i omsättning.
  • Tillgångarna ökade med 8.4% till 2 708 517 SEK, vilket kan tyda på investeringar i kapacitet som kan bära framtida tillväxt.

Trendanalys

Omsättningen visar en tydlig nedåtgående trend med en betydande nedgång från 2022 till 2023 och en fortsatt svaghet på en lägre nivå under 2024–2025. Trots detta har resultatet efter finansnetto, även det nere från 2022:s topp, visat en viss stabilisering på en lägre men fortfarande positiv nivå de senaste tre åren. Den mest framträdande positiva trenden är den starka tillväxten i balansräkningen, där både eget kapital och totala tillgångar har ökat kraftigt varje år, vilket indikerar en ackumulering av kapital och en expansion av företagets tillgångsbas. Soliditeten har samtidigt förbättrats och är mycket stark, och vinstmarginalen, även om den fluktuerar, förblir hög. Detta mönster tyder på en förändring i verksamheten från en period med hög omsättning och vinst mot en fas med lägre omsättning men fortsatt god lönsamhet, kombinerat med en betydande kapitaluppbyggnad. Framtida utveckling kommer sannolikt att kräva en återhämtning i omsättningstillväxt för att upprätthålla den höga lönsamheten på sikt, medan den starka balansräkningen ger goda förutsättningar för investeringar eller motståndskraft.